Plansza informacyjnaTaki tytuł nosi nowa wystawa plenerowa przygotowana przez Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.

Okazją do jej stworzenia jest przypadająca w tym roku 230. rocznica powstania kościuszkowskiego. Wystawa ma charakter edukacyjny, przypomina genezę, przebieg i skutki insurekcji – ostatniej próby ratowania Rzeczpospolitej. Pokazuje także wielką rolę Tadeusza Kościuszki jako Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej w powstaniu. Zawiera informacje o pobycie Naczelnika w Warce. Materiał ikonograficzny wystawy zawiera wiele eksponatów ze zbiorów Muzeum m.in. heliograwiury prac Zygmunta Ajdukiewicza z tzw. Teki Kościuszki i portrety Tadeusza Kościuszki.

W związku z wystawą dział edukacyjny Muzeum przygotował lekcje muzealne dla uczniów szkół średnich i starszych klas szkół podstawowych. Lekcja o insurekcji to też okazja do zwiedzenia części ekspozycji stałej Muzeum poświęconej Tadeuszowi Kościuszce i poszerzenia wiedzy na temat jego życia i działalności na emigracji. Wystawa dostępna będzie do końca października. Zachęcamy do wizyty w Muzeum!