Baner informacyjny nt. spotkania11 czerwca Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego startuje z popularyzatorsko-edukacyjnym cyklem spotkań pt. „ZROZUMIEĆ HISTORIĘ”.

W jego ramach goście wareckiego muzeum – zarówno młodzież jak i dorośli – będą mogli wysłuchać wykładów i porozmawiać m.in. z archeologami, historykami i historykami sztuki, którzy przybliżą ciekawe motywy z dziejów ziemi wareckiej. Zrobią to w taki sposób by przez pryzmat historii regionalnej, a więc tej którą możemy odkrywać tuż obok nas, pokazać jak wciągająca i ważna dla rozwoju człowieka może być wiedza na temat przeszłości. Pokażą, że historia to nie tylko daty i suche fakty, ale również pasjonujące opowieści o ludziach, miejscach i zdarzeniach.

Pierwszym naukowcem, który przyjedzie do wareckiego muzeum w ramach nowego cyklu spotkań będzie dr Jarosław Ościłowski - archeolog związany zawodowo z Instytutem Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Jest on specjalistą od średniowiecznych grodów i osad, który od lat interesuje się grodziskiem w Starej Warce. Przygotował wykład pt. „Piastowski gród w Starej Warce nad Pilicą”.

Zachęcamy do udziału w spotkaniu młodzież oraz osoby dorosłe. Będzie to doskonała okazja by dowiedzieć się więcej o wciąż mało znanym i rozpoznanym grodzie w Starej Warce, po którym nad brzegiem Pilicy pozostało okazałe wzniesienie. Kiedy powstał? Dlaczego zbudowano gród właśnie w tamtym miejscu? Co mogło położyć kres jego istnieniu. Jakie związki mieli z nim dominikanie i Winiary, na których terenie obecnie ma swoją siedzibę wareckie muzeum. Warto przyjść i wysłuchać dr. Ościłowskiego, by poznać odpowiedzi na te i inne pytania.

Wydarzenie jest pokłosiem zawartego w 2022 r. Porozumienia o współpracy między Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce a Instytutem Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Wstęp na spotkanie wolny.
Zapraszamy 11 czerwca (wtorek) o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Centrum Edukacyjno-Muzealnego Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.