Zdjęcia z pracami artysty22 marca 2024 r. byliśmy świadkami niezwykle interesującego wydarzenia. W Centrum Edukacyjno-Muzealnym przy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce w godzinach popołudniowych odbył się wernisaż wystawy czasowej pt. Eugeniusz Węgiełek. Radość Tworzenia.

Wystawa prezentuje twórczość związanego z regionem rzeźbiarza i malarza ludowego Eugeniusza Węgiełka, na którą składają się rzeźby i obrazy z kolekcji artysty i od wielu prywatnych kolekcjonerów. Artysta pochodzi ze wsi Pęcław (między Warką a Górą Kalwarią), tam mieszka i ma swoją pracownię. Uroczystość zgromadziła wielu gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele samorządu - Wicestarosta Jolanta Sitarek, członek Zarządu Powiatu Grójeckiego Andrzej Zaręba, liczne grono kolekcjonerów, którzy użyczyli swoje zbiory na wystawę oraz koneserów twórczości ludowej.

Zebranych powitała Dyrektor muzeum Iwona Stefaniak, kuratorka wystawy. W niezwykle ciepłych słowach przedstawiła postać artysty, któremu poświęcona jest wystawa. Następnie głos zabrał Eugeniusz Węgiełek. Artysta podziękował Pani Dyrektor za zorganizowanie tak pięknej, prezentującej tak wiele prac wystawy. Zanim nastąpiło oficjalne otwarcie wszyscy goście mogli zobaczyć premierę filmu, który w formie wywiadu kuratorki z artystą opowiada o twórczości Eugeniusza Węgiełka. Film ten jest prezentowany na wystawie. Po prezentacji głos zabrali Wicestarosta Jolanta Sitarek i członek Zarządu Andrzej Zaręba, którzy wspólnie dokonali otwarcia wystawy.

Goście zgromadzeni na wernisażu mogli podziwiać ponad 230 prac stworzonych przez Eugeniusza Węgiełka na przestrzeni ponad 40 lat. Jego twórczość obejmuje niezliczoną ilość rzeźb i obrazów o tematyce sakralnej i biblijnej: Madonn z Dzieciątkiem, Chrystusów Frasobliwych, postaci świętych, szopek, aniołów, a także świeckiej: pejzaży, wiejskich muzykantów, niezwykle barwnych ptaków, kotów czy koników. Prace wykonane są z niezwykłą prostotą i skromnością, a jednocześnie bogactwem kolorów, oryginalnością pomysłów. Tak duża prezentacja twórczości Eugeniusza Węgiełka spotkała się z niezwykle ciepłym przyjęciem, szczególnie wśród kolekcjonerów, którzy podczas podziwiania prac mogli wymieniać się swoimi uwagami i spostrzeżeniami oraz porozmawiać z samym artystą. Dla niektórych było to niezwykłe przeżycie.
Wystawa będzie czynna do 02 czerwca 2024 r. Serdecznie zapraszamy.

 

fot. Rafał Donica