baner informacyjny o wystawieDyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
 Iwona Stefaniak
 wraz z Zespołem
 zaprasza
 na wystawę
 Eugeniusz Węgiełek. Radość tworzenia.

Centrum Edukacyjno-Muzealne
przy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
Ekspozycja czynna od 22 marca do 2 czerwca 2024 roku


Eugeniusz Węgiełek – rzeźbiarz i malarz ludowy ze wsi Pęcław (między Górą Kalwarią a Warką, pow. piaseczyński). Swoją przygodę ze sztuką rozpoczął w 1980 roku. Rzeźbi w drewnie i maluje, zachęcony przed laty przez artystę rzeźbiarza Stefana Lisowskiego (1928-2010).
Przez ponad 40 lat stworzył niezliczoną ilość rzeźb o tematyce sakralnej: Madonn z Dzieciątkiem, Chrystusów Frasobliwych, postaci świętych, szopek, aniołów, ale także wiejskich muzykantów, niezwykle barwnych ptaków, kotów czy koników.
Maluje sielskie pejzaże i sceny biblijne. Jest zafascynowany pięknem przyrody i otaczającego go krajobrazu, wiejskimi zwyczajami i tradycjami. W swojej twórczości ukazuje barwny, zanikający i niepowtarzalny obraz polskiej wsi, a także radość ilustrowania świata. Realizuje prace z niezwykłą skromnością i prostotą. Jego kolorowe rzeźby wyróżniają się oryginalną kompozycją, zaskakują pomysłami i formą, często są dwustronne. Artysta stworzył własny styl, który wyróżniają rzeźbione, ażurowe elementy dekoracyjne w postaci kolorowych kwiatów i zwierząt.
Maluje na różnych płytach, płótnie, desce, szkle, a czasem na tym, co ma pod ręką. Sam oprawia prace i często dekoruje ramy.
Należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie i Grupy Communio Graphis w Górze Kalwarii. Od lat chętnie bierze udział w wielu konkursach na rzeźby ludowe, w Polsce i za granicą. Często jest nagradzany. Prezentował swoje dzieła na wystawach zbiorowych w kraju i poza nim. Miał też wystawy indywidualne w wielu ośrodkach kultury.
Wystawa w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest pierwszą tak dużą prezentacją twórczości Eugeniusza Węgiełka, na którą składają się rzeźby i obrazy z kolekcji artysty oraz od wielu prywatnych kolekcjonerów.
Zapraszam wszystkich Państwa i gorąco polecam.

Iwona Stefaniak
kuratorka wystawy
Dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce

 

Wystawa
Eugeniusz Węgiełek. Radość tworzenia.

Organizator: Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
Kurator wystawy: Iwona Stefaniak
Koncepcja i scenariusz wystawy: Iwona Stefaniak
Współpraca: Piotr Kupnicki, Krzysztof Perzyna, Karol Kucharski
Teksty: Iwona Stefaniak

Fotografie: Rafał Donica

Projekt graficzny i typograficzny: Homework

Organizacja i administracja: Janusz Kreczmański, Marzena Kądrowska-Grochal, Iwona Jagiełło-Mogielska
Montaż wystawy: Konrad Brynda, Marek Rokita, Dariusz Kaczmarek

© Copyright by Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, 2024
© Copyright by Eugeniusz Węgiełek, 2024

Na wystawie zaprezentowano rzeźbę i malarstwo Eugeniusza Węgiełka ze zbiorów własnych artysty oraz z prywatnych kolekcji.