Baner informacyjny do wystawyOd 2 lipca zapraszamy na nową wystawę czasową w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Tym razem przeniesiemy Was do wielkich superprodukcji filmowych, a główną rolę na wystawie będzie grała MUZYKA!

Wernisaż godz. 16.30 podczas Pikniku historyczno-kulturalnego Vivat Pułaski.

„Muzyka w roli głównej. Polscy kompozytorzy w amerykańskim przemyśle filmowym” – to tytuł wystawy, nad którą pracowaliśmy kilka lat, a potem pandemia Covid-19 spowodowała przesunięcie jej organizacji.

Bohaterami wystawy są polscy kompozytorzy, którym udało się stworzyć ścieżki dźwiękowe do amerykańskich filmów: Bronisław Kaper, Henryk Wars, Krzysztof Komeda, Krzysztof Penderecki, Zbigniew Preisner, Wojciech Kilar i Jan A.P. Kaczmarek. Każdy z nich wniósł wkład w sukcesy produkowanych za oceanem dzieł wielkiego ekranu. Znajdziemy wśród nich filmy kultowe.

Wernisaż wystawy Muzyka w roli głównej 01Na ekspozycji znajdą się nie tylko fotosy i plakaty filmowe, ale także oryginalne pamiątki związane z sukcesami kompozytorów, m.in. moneta, którą Krzysztof Komeda otrzymał na szczęście od Romana Polańskiego po przyjeździe do USA, plakiety nagród Zbigniewa Preisnera, rękopisy zapisów nutowych Wojciecha Kilara czy też elementy garderoby Jana A.P. Kaczmarka, w których kompozytor wystąpił na pamiętnej, oscarowej gali w 2005 r. i wiele innych atrakcyjnych niespodzianek. A wszystko w otoczeniu wspaniałej muzyki!

Zebranie materiałów na tak złożoną wystawę nie było łatwe. Udało się to dzięki przychylności ze strony wielu osób oraz instytucji, w tym również z USA. Szeroka współpraca prowadzona przy organizacji ekspozycji sprawiła, że po latach starań o przybliżenie i spopularyzowanie wkładu polskich kompozytorów w amerykańską kinematografię, otwieramy przed zwiedzającymi wystawę nie tylko wartościową, ale i inspirującą, o wielu walorach edukacyjnych.

Ekspozycja „Muzyka w roli głównej. Polscy kompozytorzy w amerykańskim przemyśle filmowym” będzie czynna dla zwiedzających do 17 grudnia br.

 

film o wystawie "Muzyka w roli głównej. Polscy kompozytorzy w amerykańskim przemyśle filmowym"

 


 

Szanowni Państwo,

Po raz pierwszy w historii Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce prezentujemy wystawę, która dotyka wspaniałych osiągnięć polskiej muzyki filmowej. Do tej pory najczęściej obiektem zainteresowania muzeum były postacie historyczne wielkich emigrantów, ale także sukcesy polskich artystów w dziedzinach sztuk plastycznych, którym przyszło tworzyć na obczyźnie, ze szczególnym uwzględnieniem Stanów Zjednoczonych. Tym razem główną rolę na wystawie odgrywa muzyka autorstwa siedmiu polskich kompozytorów, którym udało się zrealizować swoje marzenia w amerykańskich studiach filmowych, a jednocześnie przynieść Polsce sławę na arenie międzynarodowej.

Muzyka – jedna z dziedzin sztuk pięknych, która działa na psychikę człowieka poprzez dźwięki, ma ogromny wpływ na nasze życie. Najwięksi myśliciele świata pisali o jej wartościach i zbawiennym wpływie na stawanie się lepszym i łagodniejszym. „Muzyka to dusza wszechświata, skrzydła umysłu, lot wyobraźni i całe życie” – uświadamiał już grecki filozof Platon. To ona towarzyszy nam w najważniejszych momentach istnienia. Szczególną rolę muzyka odgrywa w filmie. Znawcy mówią, że dopełnia ona przekaz dzieła ekranowego, ilustruje obraz, pomaga i służy zrozumieniu, uzupełnia i interpretuje. Nie mamy wątpliwości, że twórca ścieżki dźwiękowej do filmu ma jedną z ważniejszych ról do zagrania. Musi także uwzględnić duet z reżyserem i producentami. Zdobywca Oscara za muzykę do filmu Marzyciel w reżyserii Marca Forster’a - Jan A.P. Kaczmarek, tak wspomina moment otrzymania swojego wielkiego zlecenia:
«Producenci Marzyciela powiedzieli mojej agentce, że boją się, że kompozytor z Polski napisze coś depresyjnego. I wtedy wstąpił we mnie wojownik i napisałem szybko utwór w ciągu jednego dnia, wynająłem chór i orkiestrę, napisałem i wysłałem. I napisałem wtedy najbardziej optymistyczny utwór w swoim życiu. Tak optymistyczny, że nigdy go nie wydałem, bo nie miałem odwagi. Ale był tak przekonujący, że ten film natychmiast dostałem».
Zdobyć uznanie producentów i z powodzeniem zrealizować muzykę do superprodukcji amerykańskiej – to wielki sukces, który odniosło wielu Polaków, przybliżamy Państwu siedmiu z nich: Bronisława Kapera, Henryka Warsa, Krzysztofa Komedę, Krzysztofa Pendereckiego, Zbigniewa Preisnera, Wojciecha Kilara i Jana A.P. Kaczmarka.

Z przekonania, że warto uzmysławiać wielkie osiągnięcia i tryumfy rodaków w świecie, zrodził się pomysł wystawy. Rozmowy rozpoczęliśmy już w 2016 roku podczas dyskusji o planach merytorycznych muzeum. Od koncepcji ekspozycji plakatów filmowych, po muzykę polskich kompozytorów w amerykańskich produkcjach, idea zmieniała się i urosła do projektu badawczego, którym w sposób szczególny zajął się nasz historyk i miłośnik filmu Pan Karol Kucharski. Kiedy opracował scenariusz i wystawa mogła być realizowana – przyszła pandemia Covid-19. Przy niewielkiej publiczności, zamykanych co chwila i otwieranych salach muzealnych – odsunęliśmy projekt w czasie. Otwarcie zbiega się z 10. jubileuszowym Piknikiem historyczno-kulturalnym Vivat Pułaski, organizowanym w przeddzień Dnia Niepodległości USA.

Składam gratuluje i podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania ekspozycji. Za zebranie i opracowanie materiałów do wystawy, opiekę kuratorską i determinację dziękuję Panu Karolowi Kucharskiemu. Za przychylność i wszelką pomoc dziękuję: Panu Zbigniewowi Preisnerowi, Pani Elżbiecie Pendereckiej i Europejskiemu Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, Pani Aleksandrze Twardowskiej-Kaczmarek – małżonce Jana A.P. Kaczmarka, Panu Markowi Żebrowskiemu – Dyrektorowi Polish Music Center w Los Angeles, Muzeum Historii Katowic, Narodowemu Archiwum Cyfrowemu, Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Bibliotece Narodowej w Warszawie, Panu Tomaszowi Lachowi i Magdalenie Szymankiewicz – spadkobiercom Krzysztofa Komedy oraz kolekcjonerom Panu Krzysztofowi Dydo i Piotrowi Dąbrowskiemu. Podziękowania składam także projektantom wystawy: Kamili Schinwelskiej i Marcinowi Gwiazdowskiemu oraz Studiu Aleny Trafimava, które wyprodukowało ekspozycję.

Nie zrealizowalibyśmy tej wystawy gdyby nie pomoc finansowa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Powiatu Grójeckiego. Na ręce Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotra Glińskiego składam serdeczne podziękowania za dofinansowanie wystawy i Patronat Honorowy. Dziękuję władzom samorządowym powiatu grójeckiego na czele ze Starostą Krzysztofem Ambroziakiem. Marszałkowi Województwa Mazowieckiego Adamowi Struzikowi i Burmistrzowi Warki Dariuszowi Gizce za objęcie wystawy Patronatem Honorowym.

Życzę wszystkim Zwiedzającym, aby te wspaniałe dzieła muzyki filmowej, które słyszymy na wystawie, przyniosły jak najwięcej pozytywnych emocji. Niech pomogą stawać się lepszym, zakochać się na nowo – w muzyce, życiu i drugim człowieku.

Iwona Stefaniak
Dyrektor
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce

 


 

Tym razem muzyka!

Podobno filmy amerykańskie robione są po to, by zawładnąć wyobraźnią całego świata. Tak twierdził znakomity kompozytor Wojciech Kilar. Często z wysokimi budżetami i kręcone z rozmachem produkcje amerykańskiej kinematografii rzeczywiście od dziesięcioleci przyciągają uwagę osób z różnych części globu. Ludziom filmu niejednokrotnie przynoszą olbrzymią sławę i pieniądze. Warto pamiętać, że swoją rolę mają w nich do odegrania nie tylko aktorzy, ale i stojący na szczycie tej twórczej piramidy producenci, reżyserzy, scenarzyści i kompozytorzy. Ci ostatni, za sprawą muzyki wnoszą dodatkową wartość do każdego filmu.

W gronie tych, którzy swoimi kompozycjami wpłynęli na ostateczny sukces wielu amerykańskich filmów są i Polacy. To o nich i ich dziełach traktuje wystawa „Muzyka w roli głównej. Polscy kompozytorzy w amerykańskim przemyśle filmowym”. Ekspozycja koncentruje się na siedmiu kompozytorach z Polski, którzy zaistnieli w Hollywood, wyraźnie zaznaczając obecność w amerykańskim świecie filmu. Każdy doszedł do tego inną drogą, tworząc własną wartą przeniesienia na ekran historię. Bronisław Kaper przez długie lata był jednym z ważniejszych artystów pracujących dla słynnego studia Metro-Goldwyn-Mayer. Henryk Wars tworzył ścieżki dźwiękowe do westernów Johna Wayne’a. Krzysztof Komeda zyskał uznanie wytwórni Paramount Pictures. Krzysztof Penderecki pozwolił skorzystać ze swojej muzyki symfonicznej samemu Stanleyowi Kubrickowi. Zbigniew Preisner był trzykrotnie z rzędu wybierany przez Stowarzyszenie Krytyków Filmowych w Los Angeles najlepszym kompozytorem muzyki filmowej. Wojciech Kilar dał ilustrację muzyczną kultowemu już dziś filmowi Dracula reżyserowanemu przez Francisa Forda Coppolę. Jan A.P. Kaczmarek odebrał w 2005 r. Oscara. Tak! To osiągnięcia Polaków, z których możemy i powinniśmy być dumni.

Zachęcam, by skorzystać z przekazu, który niesie wystawa. Na początek wystarczy usiąść wygodnie w fotelu kinowym, wpatrzeć się, wczytać, zasłuchać… Potem polecam podejść do ściany ekspozycyjnej, by obejrzeć zgromadzone pamiątki. Niektóre z nich można odkryć samemu… Trzeba tylko pociągnąć za uchwyty kolejnych szuflad. Warto!

Karol Kucharski
Kurator wystawy

 

 

 

 

reklama prasowa Muzyka 02 mini

 

Kurator wystawy: Karol Kucharski

Współpraca: Iwona Stefaniak

Teksty: Karol Kucharski


Redakcja językowa: Marzena Pawłowska

Tłumaczenie: Joanna Łukasiak-Hołysz


Projekt scenografii wystawy, identyfikacja wizualna — Kamila Schinwelska, Marcin Gwiazdowski / Elipsy

Aranżacja, produkcja wystawy — Alena Trafimava / Artmontage

Konsultacje, wsparcie muzyczne: Radosław Kruszyna


Współpraca administracyjno-techniczna:
Iwona Jagiełło-Mogielska, Marzena Kądrowska-Grochal, Janusz Kreczmański,
Piotr Kupnicki, Krzysztof Perzyna,Anna Trzaska


Organizator: Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce

 

Partnerzy: 

Muzeum Historii Katowic
USC Polish Music Center w Los Angeles
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Narodowe Archiwum Cyfrowe


Patronat honorowy:

Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński
Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik
Starosta Grójecki Krzysztof Ambroziak
Burmistrz Warki Dariusz Gizka


Patronat medialny:

Film.org.pl
Radio Plus Radom

 

 

Zadanie „Muzyka w roli głównej. Polscy kompozytorzy w amerykańskim przemyśle filmowym” dofinansowano
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Powiatu Grójeckiego

.logotypy dofinansowanie2