Baner graficznyZapraszamy na XXXII „Wieczór z Kulturą”. Tym razem będzie to recital wokalny znakomitej mezzosopranistki Małgorzaty Walewskiej. Znana szerokiej publiczności i ceniona na całym świecie artystka wystąpi w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce z towarzyszeniem wybitnego ukraińskiego pianisty Tarasa Hlushko 23 kwietnia o godz. 17.00.

W programie specjalnie przygotowanym na tę okazję, usłyszymy arie i pieśni polskich kompozytorów: Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego czy Mieczysława Karłowicza.

XXXII „Wieczór z Kulturą”

POLSKA LIRYKA
MAŁGORZATA WALEWSKA - mezzosopran
TARAS HLUSHKO – fortepian

23 kwietnia 2023, godz. 17.00
Sala koncertowa Centrum Edukacyjno-Muzealnego
przy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce

Informacje organizacyjne:

• Bilety na koncert w cenie 130 zł od osoby można zarezerwować przez Internet pod adresem rezerwacja@muzeumpulaski.pl lub nabyć w kasie muzeum: tel. 48/667 20 20
  • Ilość miejsc jest ograniczona. Miejsca rezerwujemy wg kolejności zgłoszeń. Bilet uważa się za zarezerwowany po zapłaceniu.

Małgorzata Walewska - jedna z czołowych światowych mezzosopranistek dramatycznych, ciesząca się międzynarodową karierą operową. Urodzona w Polsce, ukończyła Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie w klasie prof. Haliny Słonickiej. W 1991 roku podczas studiów zadebiutowała na deskach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej partią Azy w Manru

Jest laureatką oraz finalistką wielu międzynarodowych konkursów m.in.: A. Krausa w Las Palmas, L. Pavarottiego w Filadelfii, S. Moniuszki w Warszawie i Belvedere w Wiedniu.

Po ukończeniu studiów występowała w Theater Bremer, a następnie została zaangażowana przez wiedeńską Staatsoper, gdzie debiutowała jako Polina w Damie pikowej oraz w roli Carmen. W Wiedniu po raz pierwszy pracowała z artystami takimi, jak Luciano Pavarotti czy Placido Domingo. Kolejne lata przyniosły angaże w Semperoper w Dreźnie (1999) oraz w Deutsche Oper w Berlinie. W 2006 roku Małgorzata Walewska zadebiutowała w Metropolitan Opera w Nowym Jorku jako Dalila w Samsonie i Dalili, a partnerował jej José Cura. Oprócz Dalili Małgorzata Walewska zaśpiewała w Metropolitan Opera partie Santuzzy i Amneris. Kolejne ważne debiuty na międzynarodowych scenach to rola Azuceny w Królewskiej Operze Covent Garden w Londynie (2009), Mamki w Kobiecie bez cienia R. Straussa w Palacio de las Bellas Artes w Meksyku (2012) i Dalili w Grand Théâtre de Genève (2012), gdzie orkiestrę prowadził Maestro Michel Plasson. W 2015 roku dodała do swojego repertuaru rolę Kundry w Parsifalu R. Wagnera.

Małgorzata Walewska współpracowała z wieloma światowej sławy dyrygentami takimi jak: Marco Armiliato, Seymon Bychkov, Jesus Lopez Cobos, Asher Fish, Valery Gergiev, Philippe Jordan, Vladimir Jurowski, Marco Letonja, Nicola Luisotti, Carlo Montanaro, Stefan Soltesz, Carlo Rizzi, Massimo Zanetti czy Andriy Yurkevych. Wystąpiła na ponad 30 scenach słynnych teatrów m.in: Teatro Real w Madrycie, Teatro Nacional de São Carlos w Lisbonie, Teatro dell’Opera w Rzymie, Seattle Opera, San Francisco Opera, Grand Théâtre w Luksemburgu, Finnish National Opera w Helsinkach, Washington National Opera, Baltimore Opera i Herodion Theatre w Atenach.

Artystka ma w swoim repertuarze także repertuar oratoryjny i daje liczne recitale z akompaniamentem fortepianu lub harfy. W programie ma wiele pieśni kompozytorów polskich i zagranicznych takich jak: G. Fauré, F. Schubert, S. Moniuszko, K. Szymanowski, F. Chopin czy P. Czajkowski oraz cykle Les nuits d’été H. Berlioza czy Wesendonck Lieder R. Wagnera. Od 2013 roku z towarzyszeniem harfistki Małgorzaty Zalewskiej wykonuje pieśni francuskie m.in. R. Hahna.

Małgorzata Walewska nagrała wiele albumów: od utworów goszczących na stałe w jej repertuarze (Voce di donna), po kolędy (Christmas Time), crossoverowe aranżacje (Walewska i przyjaciele, Mezzo) czy arie G.F. Haendla, pieśni religijne i utwory organowe (Farny).

W 2015 roku Małgorzata Walewska została mianowana dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari. W 2016 roku została uhonorowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” za wybitny wkład artystki w rozwój kultury polskiej.

plakat Wallewska mini