Baner informacyjny o wystawieMamy zaszczyt zaprosić Państwa na nową wystawę czasową w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce pt. „PUŁASKI 272. 25 lat Polski w NATO”. Tym razem głównym bohaterem muzealnej ekspozycji będzie jeden z najsłynniejszych okrętów Marynarki Wojennej RP – fregata rakietowa ORP „Gen. K. Pułaski” z numerem burtowym 272, która strzeże polskich interesów na różnych morzach świata prawie od 25 lat.


Wraz z przystąpieniem Polski do NATO rząd amerykański przekazał polskiej Marynarce Wojennej fregatę rakietową typu Oliver Hazard Perry noszącą imię USS Clark (FFG-11). Polską banderę podniesiono na okręcie 15 marca 2000 r. w bazie morskiej Norfolk w stanie Wirginia. W uroczystości przekazania okrętu wzięli udział przedstawicieli władz i flot USA i Polski, a także liczni polscy kombatanci zamieszkali w USA. Po szkoleniu załogi, fregata pod numerem taktycznym 272 wypłynęła do Polski 7 czerwca 2000 r. Pokonała Atlantyk w ciągu 10 dni i 17 czerwca była już uroczyście witana w Gdyni.

Okręt otrzymał imię „ORP „Gen. K. Pułaski” i stał się jednym z symboli wojskowej współpracy między Polską a USA. Uroczysty chrzest fregaty odbył się 25 czerwca 2000 r. na Skwerze Kościuszki w Gdyni. Matką chrzestną jednostki została żona ówczesnego premiera RP Ludgarda Buzek. Na uroczystości obecna była m.in. sekretarz stanu USA Madeleine Albright i premier Jerzy Buzek. Na chrzest „Pułaskiego” przybyła też delegacja Warki, na czele z ówczesnym burmistrzem Marianem Górskim, z przedstawicielami Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, delegacją Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. K. Pułaskiego oraz Browaru Warka. Władze samorządowe miasta przekazały wówczas biało-czerwoną banderę na ręce pierwszego polskiego dowódcy jednostki.

W takich okolicznościach, od początku obecności w polskich siłach zbrojnych, okręt nawiązał współpracę z muzeum, któremu również patronuje Kazimierz Pułaski. Owocem tej współpracy są nie tylko wzajemne wizyty na uroczystościach i wydarzeniach, ale przede wszystkim edukacja młodzieży. Od 2006 roku muzeum i dowództwo okrętu organizują Konkurs historyczno-marynistyczny „Dwa oblicza Pułaskiego” dla uczniów szkół średnich (początkowo Wartki i powiatu) – teraz województwa. Z biegiem lat konkurs stał się rozpoznawalny i uzyskał dużą rangę, przyciąga młodzież z terenu całego Mazowsza. Jeden z laureatów konkursu „Dwa oblicza Pułaskiego” ukończył studia w Akademii Marynarki Wojennej i jako oficer w stopniu podporucznika marynarki, podjął służbę w strukturach 3. Flotylli Okrętów.

Siłą okrętu jest załoga, na której czele stoi dowódca. Pełna obsada ORP „Gen. K. Pułaski” to przeszło 200 osób. W ciągu 25 lat na fregacie służyło dziesiątki załogantów i siedmiu dowódców. Dla każdego z nich służba na ORP „Gen. K. Pułaski” to ważny etap życia.

Z okazji 25-lecie Polski w NATO i 25-lecia okrętu pod polską banderą, 17 grudnia zostanie otwarta wystawa czasowa opowiadająca o służbie fregaty na wielu morzach świata, w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ekspozycja jest przygotowana w nowoczesnej aranżacji. Zaprezentujemy na niej fotografie, ale również wiele oryginalnych obiektów i pamiątek z okrętu. Wystawie będzie towarzyszył specjalny program edukacyjny. Zaplanowano lekcje muzealne na ekspozycji, ale również gry i zabawy marynarskie.

Wernisaż 17 grudnia, na zwiedzanie zapraszamy od 18 grudnia 2024.

Wystawa czynna do 4 maja 2025 r.

 

 

Wernisaż 17 grudnia, godz. 16.00 (wstęp dla Gości z zaproszeniami)

 

Kuratorzy wystawy: Iwona Stefaniak, Karol Kucharski


Teksty: Karol Kucharski

Redakcja: Iwona Stefaniak


Koordynator ze strony ORP „Gen. K. Pułaski”: ppor. mar. Bartosz Polak


Konsultacje:
kmdr por. Tomasz Teległów, kmdr por. rez. Paweł Werner,
kmdr ppor. Arkadiusz Frącz, ppor. mar. Bartosz Polak


Tłumaczenie: Joanna Łukasiak-Hołysz

Współpraca administracyjna, organizacyjna i techniczna:
Iwona Jagiełło-Mogielska, Marzena Kądrowska-Grochal, Aleksandra Wiąckiewicz,
Anna Trzaska, Janusz Kreczmański, Piotr Kupnicki, Krzysztof Perzyna,
Konrad Brynda, Marek Rokita, Dariusz Kaczmarek


Projekt scenografii wystawy, identyfikacja wizualna:
Kamila Schinwelska, Marcin Gwiazdowski / Elipsy


Aranżacja, produkcja wystawy:
Alena Trafimava / Artmontage


Dźwięk i muzyka na wystawie:
Kuba Szydło


Na wystawie wykorzystano fotografie:
Rafała Donicy, Mariana Kluczyńskiego, st. chor. szt. mar. Piotra Leoniaka, kpt. pil. Macieja Mieszkowskiego,
bsm. Michała Pietrzaka, kpt. mar. Damiana Przybysza oraz z archiwum: ORP „Gen. K. Pułaski”,
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, East News, Polskiej Agencji Prasowej,
U.S. Naval History and Heritage Command, Muzeum Miasta Gdyni
oraz ze zbiorów prywatnych Jerzego Drzemczewskiego.


Obiekty eksponowane na wystawie ze zbiorów:
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, ORP „Gen. K. Pułaski”
oraz ze zbiorów prywatnych kmdr. por. Tomasza Teległowa i kmdr. ppor. Kamila Borsuka.

 

Organizator: Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
Partner: ORP „Gen. K Pułaski”

loga MKP ORP

 

Patronat honorowy:

Minister Obrony Narodowej – Władysław Kosiniak-Kamysz
logo MON
logo MKiDN

Marszałek Województwa Mazowieckiego
logo MWM



Starosta Grójecki
logo PG



Burmistrz Warki
logo GM

 

 

Patronat medialny:

logo PZH

logo PM
logo ED

logo RPR

 

 

Wystawę dofinansowano ze środków
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Powiatu Grójeckiego.

logo MKiDN

logo PG

 

 

 Plakat

plakat 2727Pulaski