Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump 11 października 2020 wydał proklamację ogłaszającą ten dzień Dniem Pamięci gen. Kazimierza Pułaskiego (jest to jednorazowe upamiętnienie tylko i wyłącznie w tym konkretnym dniu w roku 2020).
„Proclamation on General Pulaski Memorial Day” jest wydawana w każdym roku, nieprzerwalnie (wyjątek stanowił rok 1930), zawsze 11 października przez kolejnych prezydentów USA od 1929 r. Wtedy to, za kadencji 31. Prezydenta Herberta Hoovera, Senat amerykański w 150. rocznicę śmierci Kazimierza Pułaskiego ustanowił 11 października – Dniem Pamięci Generała Pułaskiego. Prezydent Donald Trump jest 14. Prezydentem, który odnawia tą rezolucję. Tekst tegorocznej proklamacji prezentujemy na naszej stronie.
PROKLAMACJE
Proklamacja Dnia ku Pamięci Generała Pułaskiego w 2020 r.
Data publikacji: 9 października 2020 r.
Pamięć po polsko-amerykańskim bohaterze, generale Kazimierzu Pułaskim, pozostaje żywym świadectwem ideałów, które przyświecają naszemu narodowi, w tym kwestii jego wolności. Przywiązanie generała Pułaskiego do kraju oraz wartości, na których wyrosły zarówno Stany Zjednoczone Ameryki, jak i Polska podkreślają nasze wspólne zaangażowanie na rzecz wolności. W dniu poświęconym pamięci generała Pułaskiego wspominamy jego odwagę i bohaterski udział w Rewolucji Amerykańskiej, która przyczyniła się do powstania narodu zbudowanego na etosie, który był bliski jego sercu.
Generał Pułaski słynął z odwagi i intuicji. W ojczyźnie walczył zaciekle w obronie suwerenności jej granic i przeciwko obcej tyranii. W 1777 r., dowiedziawszy się o poczynaniach armii kontynentalnej generała Jerzego Waszyngtona, z rekomendacji Benjamina Franklina, wstąpił w szeregi jego armii. Kolejne dwa lata spędził w służbie Ameryce, walcząc o jej wolność i możliwość samostanowienia.
Przez dwa lata służby w armii kontynentalnej generał Pułaski wsławił się błyskotliwymi posunięciami taktycznymi oraz ogromnym męstwem. W bitwie pod Brandywine ocalił życie generała Waszyngtona, który następnie awansował go na generała brygady i powierzył mu dowództwo nad oddziałem kawalerii. Oddział ten, zwany „Legionem Pułaskiego”, odegrał kluczową rolę w walce o niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki. „Ojciec Kawalerii Amerykańskiej” zginął tragicznie wskutek ran odniesionych w bitwie pod Savannah w październiku 1779 roku.
W liście do gen. Waszyngtona gen. Pułaski napisał: „Przybyłem tutaj, gdzie broni się wolności, aby jej służyć i dla niej żyć lub umrzeć.” Fakt, iż generał Pułaski poświęcił swoje życie dla młodego narodu, który przecież nie był jego własnym, ilustruje to, co pozostaje prawdą do dziś: Ameryka jest jak biblijne miasto położne na górze — jest symbolem wolności i szans dla całego świata. Stany Zjednoczone Ameryki to nie tylko nazwa kraju, który warto wspierać; to ziemia ludzi wierzących w uniwersalne wartości, które zagrzewały młodego, polskiego żołnierza do walki ponad 200 lat temu i tysiące kilometrów od miejsca urodzenia. To kraj, który nadal inspiruje ludzi kochających wolność, tych blisko i tych daleko.
Podczas pobytu w Warszawie w pierwszym roku mojej kadencji zadeklarowałem, że Stany Zjednoczone i Polskę łączy szczególna więź, ukształtowana przez niezwykłą historię, wyjątkowych bohaterów oraz poczucie wspólnoty, które istnieje tylko wśród ludzi, którzy walczyli do krwi i umierali za wolność.
Wspólnie świętując ogromne zaangażowanie generała Pułaskiego w sprawę wolności potwierdzamy trwałą więź między naszym narodem a jego ojczystą Polską. Jego spuścizna, zauważalna w sercach prawie dziesięciu milionów Amerykanów polskiego pochodzenia, została na zawsze wyryta na kartach historii amerykańskiej.
TYM SAMYM, ja, DONALD J. TRUMP, Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki, na mocy praw nadanych mi przez konstytucję i inne prawa Stanów Zjednoczonych, niniejszym ogłaszam 11 października 2020 roku Dniem ku Pamięci Generała Pułaskiego. Z tej okazji, pragnę zachęcić wszystkich Amerykanów do uczczenia pamięci tych, którzy przyczynili się do rozwoju naszego narodu.
W DOWÓD CZEGO, w dniu dziewiątego października, roku pańskiego dwa tysiące dwudziestego, w dwieście czterdzieści pięć lat od uzyskania niepodległości przez Stany Zjednoczone Ameryki, składam podpis:
DONALD J. TRUMP