AP mariusz brymorW ramach cyklu spotkań AKADEMIA POLONIJNA, tym razem zapraszamy na spotkanie autorskie z Mariuszem M. Brymorą – dyplomatą pt. „Kulisy dyplomacji – 100 lat stosunków dyplomatycznych między Polską a USA”.

22 listopada 2019 r. godz. 18.00
Centrum Edukacyjno-Muzealne
przy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
wstęp wolny.

Mariusz M. Brymora – filolog. Ukończył filologię angielską na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz studia podyplomowe z zakresu historii i kultury brytyjskiej na Uniwersytecie Warszawskim oraz Ruskin College w Oksfordzie.
Zawodowy dyplomata. Przed wstąpieniem do służby zagranicznej pracował jako nauczyciel akademicki oraz tłumacz języka angielskiego. W latach 1994–1998 był radnym Rady Miejskiej Radomia, a przez ostatni rok kadencji wiceprezydentem miasta. Od 1999 r. pracuje w służbie zagranicznej, gdzie m.in. pełnił funkcje zastępcy konsula generalnego w Chicago (1999–2003), radcy ds. dyplomacji publicznej Ambasady RP w Waszyngtonie (2005–2009) i konsula generalnego w Los Angeles (2013–2017). W centrali MSZ m.in. wicedyrektor Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej, gdzie nadzorował działalność promocyjną polskich placówek.
Jest autorem książki One Hundred Years of Polish Diplomatic Presence in the United States 1919–2019 oraz współautorem i redaktorem albumu 400 Years of Polish Immigrants in America, wydanego w 2008 r. z okazji czterechsetnej rocznicy przybycia pierwszych Polaków do Jamestown w Wirginii. Opracował także historię Ambasady RP w Waszyngtonie (2009). Z ramienia MSZ nadzorował powstanie i realizację filmu Polska? Tak! – dokumentu, w którym swoimi skojarzeniami z Polską dzielą się celebryci i ludzie świata kultury.