Pulaski CzestochowaStarosta Grójecki Marek Ścisłowski oraz Dyrektor muzeum Iwona Stefaniak serdecznie zapraszają do uczczenia 250. rocznicy zawiązania konfederacji barskiej oraz 273. rocznicy urodzin patrona muzeum – Kazimierza Pułaskiego w dniu 6 marca 2018 r.

Część pierwsza - uroczysta msza św. rozpocznie się o godz. 12.00 w kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Warce.
Następnie przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, a także młodzież szkolna złożą kwiaty pod pomnikiem Kazimierza Pułaskiego.
Część artystyczna odbędzie się w Centrum Edukacyjno-Muzealnym. Jacek Kowalski zaprezentuje swój recital: „Konfederacja barska w pieśni”.

Otwarta zostanie także wystawa „Ostatni rycerz dawnej Polski” w 250. rocznicę zawiązania konfederacji barskiej.

 
273. lata temu urodził się urodził się Kazimierz Pułaski, który wkroczył na karty wielkiej historii dokładnie 250 lat temu wraz z zawiązaniem konfederacji barskiej. W 2018 r. te dwie, tak ważne dla muzeum rocznice zbiegły się w czasie i zostaną upamiętnione 6 marca.

Często zapomina się, że szlachta polska potrafiła się zjednoczyć. 29 lutego 1768 r. w miejscowości Bar na Podolu ukonstytuowała się konfederacja w obronie wiary i wolności, wymierzona przeciw rosyjskiej protekcji oraz bierności króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Kilka dni później, tj. 4 marca powołano związek wojskowy konfederacji, którego marszałkiem i regimentarzem został Józef Pułaski – starosta warecki. Jego synowie: Franciszek, Kazimierz i Antoni stali się pułkownikami wojsk konfederackich.

Konfederacja barska coraz częściej uznawana jest za pierwsze polskie powstanie narodowe. Mimo że miała ona charakter spontaniczny, a jej wojska nie były tak silne jak przeciwnik, to jednak trwała 4 lata!

Choć przywódców zrywu można różnie oceniać, to wielu odznaczyło się niezaprzeczalnym bohaterstwem. Kozak Sawa, czy marszałek wielkopolski Józef Zaremba to bez wątpienia wybitne osobowości. W konfederackich wojskach swoje ostrogi zdobywali Józef Wybicki, autor słów Mazurka Dąbrowskiego oraz Kazimierz Pułaski, późniejszy bohater wojny o niepodległość USA.

W trakcie zrywu żarliwa pobożność i patriotyzm szły ze sobą w parze. Ksiądz Marek Jandołowicz stał się duchowym ojcem konfederatów. Obrona klasztoru jasnogórskiego, prowadzona przez Kazimierza Pułaskiego, była zaś największym sukcesem militarnym, o którym pisały europejskie gazety.

W tym czasie też na nowo zdefiniowano słowo „niepodległość” i świadomość polityczną szlachty. Konfederaci wysuwali postulaty w obronie praworządności kraju i respektowania praw Rzeczypospolitej.

Muzeum w Warce jest jednym z niewielu tego typu instytucji, w której kultywuje się pamięć o konfederatach barskich, a zwłaszcza o Józefie i Kazimierzu Pułaskich.

Oddajmy hołd konfederatom 6 marca!