wojciech chmurzynskiZe smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 13 kwietnia zmarł Wojciech Chmurzyński - historyk sztuki, muzealnik, w latach 1970-1972 kierownik Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, wieloletni dyrektor Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie.

Marek Wojciech Chmurzyński urodził się w Warszawie, ukończył studia z historii sztuki na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego (praca magisterska przygotowana pod kierunkiem prof. Stanisława Lorentza) oraz Studium Podyplomowe Działalności Kulturalnej tejże uczelni. 
Stanowisko kierownicze w wareckim Muzeum objął 16 marca 1970 r. Za jego czasów zinwentaryzowano zbiory muzealne, przygotowano karty i fotografie obiektów. Udało się również w tym czasie pozyskać do zbiorów obraz Stanisława Kaczor-Batowskiego Śmierć Kazimierza Pułaskiego pod Savannah. Wojciech Chmurzyński pracował w Warce dwa lata, do 15 marca 1972 r. W swoich wspomnieniach w 2007 r. zapisał: "Nie przypisuję sobie wielkich zasług dla Muzeum Pułaskiego w czasie okresu mojej dyrektury. Ale...w ciągu tych 2 lat rozpoczęliśmy żmudną pracę zakładania kart dokumentacyjnych poszczególnych obiektów, udało się również w tym czasie pozyskać do zbiorów muzeum kilka wartościowych obiektów (…) Jesienią 1971 r. przygotowałem wspólnie z Anną Kornatek dużą wystawę na 650-lecie miasta Warki, na którą pozyskaliśmy z wielu muzeów polskich cenne eksponaty. (…) Konkludując, mogę stwierdzić, że właśnie w Warce uzyskałem ostrogi, czy też muzealnicze szlify i za to Muzeum Pułaskiego biję pokłony i składam podziękowania”.
Po odejściu z Warki, w latach 1973–1995 kierował Działem Sztuki w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Od 1.12.1995 do 30.09.2011 r. był dyrektorem Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie.
Był historykiem sztuki i muzealnikiem z ogromnym dorobkiem, autorem publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym katalogów wystaw; autorem i współautorem wielu wystaw. Zapamiętaliśmy go jako człowieka bardzo pogodnego, życzliwego i zaangażowanego w to co robił.
Praca Wojciecha Chmurzyńskiego na rzecz Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, intensywna i efektywna, nie zostanie zapomniana. 

Cześć Jego pamięci!
Dyrektor Iwona Stefaniak z wraz z Zespołem Pracowników


Galeria zdjęć znajduje się na stronie internetowej pod adresem::
https://muzeumpulaski.pl/aktualnosci/571-odszedl-wojciech-chmurzynski#sigProId8ffaa139ee