Zdjęcie z dziećmiZa nami zimowe spotkania z cyklu Ferie w Warce – Czy wiesz, że…? To projekt realizowany przez Muzeum wspólnie z Dworkiem na Długiej, Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną, Centrum Sportu i Rekreacji.

Tematem przewodnim zajęć dla dzieci w tym roku jest poznawanie świata dzięki ciekawostkom, każdego dnia innym. Na pierwszych zajęciach, 17 stycznia, pytanie brzmiało: Czy wiesz, że… w Parku na Winiarach żyje ponad 40 gatunków ptaków? Trudno w to uwierzyć? No właśnie! ! Jakie to ptaki, jak je rozpoznać, czym się żywią, jak pomagać ptakom w czasie zimy, czym dokarmiać? Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi. Podczas warsztatów powstały piękne, kolorowe „portrety” małych mieszkańców parku, dzięki nim każdy uczestnik bez problemu rozpozna spotkanego w parku ptaka. Dalej było już trudniej, ale jeszcze ciekawiej – Czy łatwo jest zbudować karmnik dla ptaków? No to przekonajmy się! Zadanie okazało się wymagające. Niezbędne okazały się skupienie i wyobraźnia oraz pewna zręczność w posługiwaniu się narzędziami. Daliśmy radę. Powstały solidne domki – stołówki dla naszych ulubieńców, każdy z nich otrzymał nazwę np. „Ptasi Bar”, „Ptasi Raj”. Pogoda dopisała, dlatego udało się zawiesić karmniki w parku i wypełnić je ptasimi rarytasami. Planując spacer w parku nie zapomnijcie zabrać małej przekąski dla jego mieszkańców! Kolejne spotkanie, 24 stycznia, to podróż do Włoch - Czy wiesz że… Najstarszy karnawał odbywa się w Wenecji? Jak przystało na miasto karnawału na zajęciach było bardzo kolorowo. Na początku dzieci poznały historie karnawału i to w jaki sposób obchodzono go w Polsce oraz Wenecji. Dowiedziały się także, jakie dawne tradycje karnawałowe przetrwały do naszych czasów. Kolejnym etapem zajęć było przygotowanie własnych masek wzorowanych na najpiękniejszych weneckich maskach karnawałowych. Dzieci świetnie się bawiły przy ozdabianiu masek, a później wzięły udział w konkursie na najpiękniejszą maskę. Ostatni elementem zajęć była zabawa z balonami na naszym balu. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za interesujące spotkanie. Zapraszamy za rok!

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.