Pałac w Winiarach - „muzeum-dom”, który przez ponad 300 lat zmieniał właścicieli, tętnił życiem, był świadkiem historii i ludzkich przeżyć. Wraz ze zmianą kolejnych mieszkańców, ich upodobań, zwyczajów i nastających mód, zmieniał swój kształt architektoniczny i wystrój. Dziś, po wielkim remoncie, odzyskał dawny blask i ze staropolską gościnnością zaprasza każdego, kto zechce przekroczyć jego próg. Poznasz tu nie tylko losy wyjątkowego człowieka, jakim był Kazimierz Pułaski, ale także poczujesz atmosferę dawnego szlacheckiego domu.

ekspozycje stale kp

We wnętrzach pałacu prezentowana jest ekspozycja, która przypomina działalność Kazimierza Pułaskiego w Polsce i na ziemi amerykańskiej oraz zasłużonych Polaków w życiu społecznym, politycznym i kulturalnym Stanów Zjednoczonych AP. Przez lata muzeum zgromadziło eksponaty związane z takimi postaciami jak: Tadeusz Kościuszko, Julian Ursyn Niemcewicz, Helena Modrzejewska czy Ignacy Jan Paderewski.

Stylowe wnętrza sprawiają wrażenie, jakbyśmy poruszali się po domu zamożnego szlachcica. Zgromadzono tu zestawy mebli, malarstwo, tkaniny, zegary, broń, srebro, porcelanę, a także dokumenty, stare mapy i starodruki. W malarstwie dominują portrety i sceny batalistyczne. Ekspozycja jest dopełniona przez depozyty zaprzyjaźnionych muzeów, m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.