urodziny Pulaski ban2019W 274. rocznicę urodzin Kazimierza Pułaskiego i 100-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a USA, dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego zaprasza na uroczysty wieczór 6 marca, godz. 18.00 w Centrum Edukacyjno-Muzealnym.

W programie wernisaż wystawy „Polsko-amerykańskie historie/Polish-American Stories” i koncert fortepianowy „Paderewski” w wykonaniu Karola Radziwonowicza.

Wystawa planszowa „Polsko-amerykańskie historie” jest częścią cyklu wydarzeń w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w 2019 r., w ramach obchodów roku 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a USA. Wystawa przypomina polsko-amerykańskie postaci i wydarzenia, nie tylko te najbardziej znane. Ekspozycja będzie czynna do 28 kwietnia na terenie Centrum Edukacyjno-Muzealnego, a od 1 maja także na terenie parku.

Po wernisażu odbędzie się recital Karola Radziwonowicza pt. „Paderewski”, poświęcony Wielkiemu Polakowi, który odegrał ogromną rolę w nawiązaniu stosunków między Polską a USA. W styczniu 1918 r., amerykański prezydent Thomas Woodrow Wilson, w 13. punkcie orędzia skierowanego do Kongresu przedstawił postulat utworzenia po wojnie niepodległego państwa polskiego. Było to zasługą Ignacego J. Paderewskiego, który zainteresował "sprawą polską" prezydenta. Paderewskiego oklaskiwała w tym czasie niemal cała Ameryka. W styczniu 1919 r. Stany Zjednoczone uznały niepodległość Polski. 2 maja 2019 r. pierwszy amerykański wysłannik Hugh Simons Gibson, przedstawił listy uwierzytelniające Naczelnikowi Polskiego Państwa Józefowi Piłsudskiemu. W listach przypomniał takich wspólnych bohaterów historycznych jak: Tadeusz Kościuszko i Kazimierz Pułaski.

Koncert z okazji 100-lecia relacji Polska-USA wykona Karol Radziwonowicz - wybitny polski pianista, wykształcony w Polsce i USA, którego podróże artystyczne prowadzą przez prawie wszystkie kontynenty. Występował jako solista w prestiżowych salach koncertowych, Carnegie Hall w Nowym Jorku, Festspielehaus w Salzburgu, Berlińskiej Filharmonii, Concertgebouw w Amsterdamie, Kitara Concert Hall w Sapporo, Pałacu Ermitaż w St. Petersburgu, Forbidden City Concert Hall w Pekinie i wielu innych. Jako pierwszy pianista w historii muzyki polskiej opanował wszystkie dzieła fortepianowe Ignacego Jana Paderewskiego, wydane na czterech płytach.

Wstęp na uroczysty wieczór w muzeum dla gości z zaproszeniami lub po uprzednim zgłoszeniu do muzeum do dnia 4 marca: sekretariat@muzeumpulaski.pl, tel. 48 667 22 67. Ilość miejsc ograniczona.