konkursdwaoblicza05a6 lutego upłynął termin przyjmowania zgłoszeń do udziału w V edycji konkursu historyczno-marynistycznego „Dwa oblicza Pułaskiego” skierowanego do młodzieży szkół średnich z całego województwa mazowieckiego.

Do udziału zgłosiło się 105 osób z 23 placówek oświatowych: Technikum im. T. Nocznickiego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi, Liceum Ogólnokształcące im. P. Wysockiego w Warce, Zespółu Szkół Katolickich na Bielanach w Warszawie, Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Rolniczo-Technicznych im. Bohaterów Walki z Faszyzmem w Zwoleniu, Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. bł. ks. J. Popiełuszki w Łazach, Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Bohaterów Walk nad Bzurą 1939 roku w Sochaczewie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. W. Witosa w Jasieńcu, Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Św. Królowej Jadwigi w Mariówce, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach, I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach, IV Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Siedlcach, V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. R. Traugutta w Radomiu, Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Mińsku Mazowieckim, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Armii Krajowej Obwodu Głuszec-Grójec w Grójcu, Zespołu Szkół nr 4 im. Obrońców Mławy z Września 1939 r. w Mławie, IV Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Warszawie, I Liceum Ogólnokształcącego im. Generała Józefa Bema w Ostrołęce, Liceum Ogólnokształcącego im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu, Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Grójcu, Zespołu Szkół nr 2 im. A. Mickiewicza w Ciechanowie, Zespołu Szkół Poligraficznych im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie, III Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Rolniczego Centrum Ustawicznego w Piasecznie im. Cecylii Plater-Zyberkówny, I Liceum Ogólnokształcącego PUL w Wołominie.

I etap konkursu „Dwa oblicza Pułaskiego” (test wiedzy) odbędzie się 28 lutego (wtorek) o godz. 11.00 w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.

2.02.2017

V Edycja Konkursu „Dwa oblicza Pułaskiego”

Dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce i Dowódca fregaty ORP „Gen. K. Pułaski” uprzejmie zapraszają młodzież szkół ponadgimnazjalnych województwa Mazowieckiego do udziału w Konkursie historyczno-marynistycznym „Dwa oblicza Pułaskiego”.

V edycja konkursu, zbiega się z Jubileuszem 50–lecia Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, który przypada w 2017 roku. Dlatego Organizatorzy przygotowali dla młodzieży wyjątkowe nagrody.

Celem konkursu jest propagowanie wiedzy na temat polsko-amerykańskiego bohatera walk niepodległościowych – Kazimierza Pułaskiego, patrona muzeum i okrętu, upowszechnianie wiedzy historycznej oraz kształtowanie postaw patriotycznych młodego pokolenia Polaków.

Nagrodą główną w konkursie dla 2 zwycięzców jest udział w 5-dniowym rejsie szkoleniowym jachtem Marynarki Wojennej RP po portach Morza Bałtyckiego w dniach
7-11 sierpnia 2017 r., wspólnie z członkami Załogi ORP „Gen. K. Pułaski”. Niezwykłą przygodą dla 20 zwycięzców II etapu konkursu jest udział w 4-dniowej wycieczce do Trójmiasta i udział w Wielkim Finale konkursu w Porcie Wojennym w Gdyni oraz na fregacie ORP „Gen. K. Pułaski”. Dodatkowo organizatorzy przewidują nagrody rzeczowe oraz dyplomy pamiątkowe dla wszystkich uczniów uczestniczących w konkursie.

Konkurs trwa od 1 stycznia do 31 maja 2017 roku i składa się z 3 etapów: test merytoryczny, test sprawnościowy, Wielki Finał w Gdyni.
Patronat Honorowy nad obchodami Jubileusz 50-lecia Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego sprawują: Marszałek Senatu RP, Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Spraw Zagranicznych, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Starosta Powiatu Grójeckiego i Burmistrz Warki.

Serdecznie zachęcamy i zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

mgr Iwona Stefaniak
Dyrektor Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce
 kmdr por. Paweł Werner
Dowódca ORP „Gen. K. Pułaski”