Vivat Pułaski 1023 lipca przy wspaniałej letniej pogodzie odbył się w Warce Piknik historyczno – kulturalny Vivat Pułaski, organizowany po raz dziewiąty przez Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego i Stowarzyszenie W.A.R.K.A.

Tegoroczne wydarzenie poprzedził wernisaż wystawy „Pomysł życia. Amerykańska Fundacja Kościuszkowska – dzieło Polaka”, poświęconej twórcy Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku - Stefanowi Mierzwie.

Następnie goście, grupy rekonstrukcyjne, przedstawiciele organizacji, instytucji i szkół oraz mieszkańcy wzięli udział w niezwykłym wydarzeniu jakim jest jedyna w Polsce Parada Pułaskiego. Jak co roku wyruszyła ona z wareckiego rynku w rytm muzyki Orkiestry Moderato i ulicami miasta dotarła do winiarskiego parku przy muzeum. Poprowadził ją sam Generał Kazimierz Pułaski na koniu, a towarzyszyła mu Franciszka Krasińska i jeden z konfederatów. Tuż za nimi pomaszerowali członkowie grup rekonstrukcyjnych w mundurach z okresu walk Kazimierza Pułaskiego w Ameryce, Indianie Huu - Ska Luta, a także uczniowie z Zespołu Szkół im. 1 PLM „Warszawa” w Warce i Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie, w strojach historycznych.

Jak co rok, rytm do marszu wygrywała Miejska Orkiestra „Moderato”. Tuż za nią szli przedstawiciele władz samorządowych ze starostą grójeckim Krzysztofem Ambroziakiem na czele oraz zaproszeni goście, a wśród nich m.in. były marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski. W dalszej kolejności podążali pracownicy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, Marynarze ORP „Gen. Kazimierz Pułaski”, członkowie klubu sportowego „Start Pułaski Warka”, uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kazimierza Pułaskiego, przedstawiciele Towarzystwa Miłośników miasta Warki im. Kazimierza Pułaskiego, mieszkańcy miasta oraz goście. W barwnym korowodzie nie zabrakło również osiągnięć techniki amerykańskiej. Za pieszymi można było podziwiać dwa zabytkowe samochody amerykańskie Packard Cabrio oraz Okland Cabrio, współczesne auta marki Mustang czy Dodge z klubu Mazowieckie AmCar'y, motocyklistów na maszynach z rodziny Harley-Davidson zrzeszonych w klubach Cobrra MC Poland Grójec, Warsaw Chapter Poland, Dominator Grójec oraz Mavericks Sułkowice.

Nad bezpieczeństwem czuwali strażacy z OSP Warka oraz pracownicy SPZOZ Przychodnia w Warce, których auta zamykały pochód.

Parada zakończyła się na polanie piknikowej w parku na Winiarach, gdzie rozpoczął się Piknik Vivat Pułaski!

Na początek koncert estradowy zaprezentowała Miejska Orkiestra Moderato z Warki, po czym organizatorzy wraz z przedstawicielami władz samorządowych oficjalnie otworzyli imprezę. Na scenie pojawili się znamienici goście: Marszałek Senatu RP, Senator Stanisław Karczewski, z władz Powiatu Grójeckiego – Starosta Krzysztof Ambroziak, Wicestarosta Jolanta Sitarek oraz radni Jan Madej i Cezary Kołodziejski, z władz samorządowych Warki – Burmistrz Dariusz Gizka, Wiceburmistrz Teresa Knyzio, Przewodnicząca Rady Miejskiej Aldona Rzeźnik i radny Jacek Gawroński oraz przedstawiciele organizatorów, którzy prowadzili całe wydarzenie – dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce Iwona Stefaniak oraz Andrzej Zaręba – prezes Stowarzyszenia W.A.R.K.A., który jednocześnie pełni funkcję członka Zarządu Powiatu Grójeckiego.

Piknik w parku był okazją do obejrzenia pokazów historycznych „Kazimierz Pułaski – bohater konfederacji barskiej” oraz „Kazimierz Pułaski – twórca amerykańskiej kawalerii”, a także do poznania kultury i zwyczajów północnoamerykańskich plemion indiańskich, które przybliżyła uczestnikom wydarzenia grupa Huu-Ska Luta.

Rodzinne biesiadowanie umilała polska i amerykańska muzyka w wykonaniu grupy Pniewy Local Band, a punktem kulminacyjnym wieczoru był koncert zespołu GOLDEN LIFE.

Podczas pikniku można było obejrzeć wystawy plenerowe: „Mamy 55 lat” (powstała z okazji jubileuszu Muzeum), „Hetman” ( o Hetmanie Stefanie Żółkiewskim na tarasie pałacu) oraz „Józef Wybicki - w 200. rocznicę śmierci i 95. rocznicę ustanowienia hymnu narodowego”.

Amatorzy kawy i pysznego ciasta mogli skorzystać z oferty Café Savannah przy Centrum Edukacyjno-Muzealnym, gdzie rozbrzmiewała muzyka na żywo w wykonaniu duetu „Pionierzy” – American Folk i Bluegrass oraz Pawła „Biby” Binkiewicza. Na tych z większym apetytem czekał ogródek grillowy, a także stoisko z pysznymi daniami tradycyjnej kuchni, przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich Boglewiczanki.

Jak zwykle dla zwiedzających były dostępne wnętrza muzeum, w których również rozbrzmiewała muzyka w wykonaniu młodej pianistki Natalii Bojdzińskiej.

Pomysł imprezy plenerowej o charakterze edukacyjno-kulturalnym, która łączy spotkanie „na żywo" z historią Kazimierza Pułaskiego i kulturą amerykańską, zrodził się w 2005 r. Pomimo kilkuletnich przerw spowodowanych najpierw rewitalizacją zespołu pałacowo – parkowego, a w ostatnim czasie pandemią, wydarzenie to na stałe wpisało się w kalendarz imprez kulturalnych Warki.

Dziękujemy artystom, którzy uświetnili wydarzenie swoją obecnością, wolontariuszom, którzy czynnie włączyli się w organizację parady i pikniku oraz wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę.
Szczególne podziękowania kierujemy do Władz Samorządowych Województwa Mazowieckiego za dofinansowanie wydarzenia oraz Samorządu Warki i Powiatu Grójeckiego, za każde wsparcie, za pomoc w organizacji imprezy. Dziękujemy wszystkim służbom, które czuwały nad bezpieczeństwem uczestników wydarzenia: Policji, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz SP ZOZ Warka. Dziękujemy również współorganizatorom imprezy: Gminnej Instytucji Kultury Dworek na Długiej, ZUK Warka Sp. z o.o., Centrum Sportu i Rekreacji w Warce oraz ABC Dziecka Warka.

Za rok jubileuszowy 10. Piknik Vivat Pułaski. Już dziś serdecznie zapraszamy!

Organizatorzy:
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
Stowarzyszenie W.A.R.K.A.

 

Patronat honorowy:
Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego
Krzysztof Ambroziak – Starosta Grójecki
Dariusz Gizka – Burmistrz Warki

Partnerzy strategiczni:
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
Powiat Grójecki
Samorząd Miasta i Gminy Warka

Współorganizatorzy:
Gminna Instytucja Kultury "Dworek na Długiej"
Zakład Usług Komunalnych w Warce
Centrum Sportu i Rekreacji w Warce
OSP w Warce
Komisariat Policji w Warce
SPZOZ w Warce


Piknik historyczno-kulturalny Vivat Pułaski został dofinansowany ze środków Województwa Mazowieckiego i Gminy Warka.

 
fot. Paweł Jezuita