rada20160119 września odbyło się I posiedzenie Rady Muzeum przy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego powołanej przez Zarząd powiatu grójeckiego na kadencję 2016-2020.

W skład nowej Rady wchodzą: Marek Ścisłowski – starosta grójecki, Paweł Siennicki – członek Zarządu powiatu, Agnieszka Bilska – naczelnik Wydziału Edukacji i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Grójcu, Teresa Knyzio – wiceburmistrz Warki, Marek Figiel – konserwator zabytków, kierownik Delegatury w Radomiu, Sławomir Ignaczak – przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, kierownik Wydziału Kultury w Departamencie Kultury, Promocji i Turystyki, dr Anna Rudek-Śmiechowska – historyk sztuki specjalizująca się w tematyce polsko-amerykańskiej, dr Stefan Artymowski – historyk, przedstawiciel Stowarzyszenia Muzealników Polskich, Oddział Mazowiecki, kierownik działu promocji i marketingu Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Na pierwszym spotkaniu Rada uchwaliła swój Regulamin oraz wybrała Przewodniczącą, którą została dr Anna Rudek-Śmiechowska. Członkowie Rady zapoznali się z aktualną sytuacją muzeum. Jednogłośnie i pozytywnie zaopiniowali sprawozdanie merytoryczne i finansowe dyrektora muzeum za 2015 r., a także plany działań w 2016 r. Rozmawiano m.in. o obchodach 50-lecia muzeum w 2017 r., a także o wstąpieniu Zarządu Powiatu Grójeckiego do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego o współprowadzenie muzeum. Ze względu na trudną sytuację finansową w powiecie, Zarząd poszukuje wsparcia do utrzymania Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego. Ustawa o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej pozwala na prowadzenie instytucji kultury jako wspólnej dla dwóch podmiotów [Art. 21. 1.29 pkt 2. Ustawy]. Sprawa jest w toku i będą dalej prowadzone rozmowy zarówno z Urzędem Marszałkowskim jak i Ministerstwem Kultury. Członkowie Rady zawnioskowali do Starosty i Zarządu, aby usiedli również do rozmów z Burmistrzem i Radą Warki.