ambasada2016 0116 czerwca mieliśmy zaszczyt i przyjemność uczestniczyć w obchodach Dnia Niepodległości USA, w rezydencji Ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce Paula Jonesa.

Atmosfera była wyjątkowa, nie tylko ze względu na obchodzone w tym roku „240. Urodziny Ameryki”, wielu wspaniałych Gości i piękną oprawę wieczoru. Gospodarze: Ambasador Paul Jones, Jego Małżonka Catherine wraz z Pracownikami Ambasady zrobili wszystkim niespodziankę i mogliśmy wspólnie kibicować polskiej drużynie piłkarskiej w starciu z Niemcami (to był wieczór 16 czerwca!). Zawołanie Ambasadora: „Polska gola! Happy Birthday USA!” – wzbudziło entuzjazm wszystkich gości. W tym roku nieco wcześniej odbył się amerykański Dzień Niepodległości w Polsce, ze względu na zbliżający się szczyt NATO i wizytę Prezydenta Baracka Obamy. Jesteśmy pod wrażeniem nowego Ambasadora Paula Jonesa, Jego przemówienia, poczucia humoru i gościnności.

Warto wspomnieć w tych dniach o samej Deklaracji niepodległości Stanów Zjednoczonych (ang. Declaration of Independence, pełna nazwa The unanimous Declaration of the thirteen united States of America). Jest to akt prawny autorstwa m.in. Thomasa Jeffersona, uzasadniający prawo Trzynastu Kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej do wolności i niezależności od króla Wielkiej Brytanii, Jerzego III. Została ogłoszona 4 lipca 1776 r. w Filadelfii, podczas II Kongresu Kontynentalnego. Deklaracja głosiła prawo do ustanawiania wszelkich aktów państwowych, wypowiadania wojny i zawierania pokoju przez dawne kolonie angielskie w Ameryce Północnej. Deklaracja niepodległości była pierwszym oficjalnym oświadczeniem na temat tego, czym powinien być rząd. Miała ona charakter uniwersalny, była apelem do całej ludzkości.

Kopię Deklaracji niepodległości Stanów Zjednoczonych można zobaczyć na ekspozycji stałej Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, w małym saloniku, w którym przypominanym losy Kazimierza Pułaskiego w Ameryce. Tymczasem dziękujmy za wspaniałe przyjęcie Ambasadora Paula Jonesa. Happy Birthday USA!

Iwona Stefaniak
dyrektor muzeum