image275. rocznicę urodzin Kazimierza Pułaskiego uczciliśmy godnie w piątkowy wieczór 6 marca.

Spotkanie w muzeum zgromadziło wielu gości. Ambasadę USA w Polsce reprezentowali: mjr Hollie Ratajczyk - Biuro Współpracy Obronnej, Shawn Bezwiechin - II. Pułk Kawalerii i st. sierż. Sebastian Gawron – przedstawiciel Armii Stanów Zjednoczonych w Europie; władze samorządowe powiatu grójeckiego: Starosta Grójecki Krzysztof Ambroziak, Andrzej Zaręba - Członek Zarządu i Cezary Kołodziejski – Przewodniczący Komisji Skarg, Petycji i Wniosków. Zastępca Burmistrza Warki - Teresa Knyzio, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Paweł Maciejewski oraz Radni: Zbigniew Gilarski i Jacek Gawroński – reprezentowali Samorząd Gminy Warka. Wśród gości obecni byli również: prof. zw. dr. hab. Dariusz Trześniowski – Dziekan Wydziału Filologiczno-Pedagogicznego Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu, Maryla Szajner – dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, a także delegacje: Towarzystwa Miłośników Miasta Warki im. Kazimierza Pułaskiego, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koło w Warce na czele z Honorowym Prezesem Kazimierzem Ceglińskim, Oddziału PTTK im. W. Krawczyka w Warce, Zakładu Usług Komunalnych w Warce, Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Warce. Gośćmi specjalnymi byli fotograficy z terenu powiatu grójeckiego, których wystawa „ Z kliszą w oku” została otwarta tego wieczoru: Jarosław Budyta, Rafał Donica, Adrian Nojek, Mariusz Podymniak i Bogdan Sarwiński.

Na wstępie zebrani spotkali się pod pomnikiem Kazimierza Pułaskiego, aby złożyć symboliczne kwiaty w 275. rocznice Bohatera dwóch Narodów. Wszystkich zebranych przywitała dyrektorka muzeum Iwona Stefaniak. „Kontynuujemy tu na wareckich Winiarach piękne i długie tradycje, rokrocznie spotykamy się w rocznice urodzin K. Pułaskiego, jednego z najbardziej rozpoznawalnych mieszkańców tego miasta. Pierwszy raz rocznice urodzin Pułaskiego obchodzono tu już w marcu 1947 r. Do zniszczonej II wojną Warki przybyli wówczas przedstawiciele Ambasady USA, właśnie do tego miejsca, gdzie dziś się znajdujemy. Kontynuowanie tych tradycji potwierdza dziś również wizyta przedstawicieli Ambasady USA - amerykańskich żołnierzy, władz samorządowych powiatu grójeckiego i Warki oraz wielu gości. Dziękuję za Waszą pamięć!" - mówiła podczas powitania Iwona Stefaniak.

Następnie na terenie Centrum Edukacyjno-Muzealnego odbyła się część artystyczna wieczoru - wernisaż wystawy „Z kliszą w oku. Fotograficy Powiatu Grójeckiego" i koncert kwartetu smyczkowego Anima. Ekspozycję otworzył oficjalnie Starosta Grójecki Krzysztof Ambroziak, który pogratulował artystom talentu i podkreślił wyjątkowość grójeckiego krajobrazu, który uwieczniają fotograficy. Z kolei dyrektorka muzeum przedstawiła pokrótce sylwetki wszystkich twórców, a następnie wspólnie z nimi oprowadziła gości po wystawie. Ekspozycja „Z kliszą w oku” jest realizowana w ramach cyklu „Nasze historie”, który ma na celu promowanie twórczości uzdolnionych mieszkańców regionu grójeckiego. Finałem uroczystego wieczoru był koncert Kwartetu smyczkowego „Anima” z Lublina (Aleksandra Złotnicka, Aleksandra Grudzińska, Ilona Junak, Katarzyna Mach). W repertuarze kwartetu znalazły się największe przeboje scen muzycznych świata z XVIII i XIX w.

Dziękujemy wszystkim Artystom, którzy wystawili swoje fotograficzne dzieła w muzeum oraz wszystkim Gościom za obecność. Podziękowania kierujemy również do wszystkich, którzy pomogli zorganizować obchody 275. rocznicy urodzin Kazimierza Pułaskiego: Państwa Angeliki i Jarosława Nowocieli z Grzegorzewic, Piekarni KAZANA oraz Pani Agnieszki Śmietanki – Zajazd na Winiarach.

Specjalne listy gratulacyjne z okazji obchodów 275. rocznicy urodzin Kazimierza Pułaskiego skierowali do dyrekcji muzeum: Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Wojewoda Mazowiecki Marszalek WM