DSC09132We wtorek 27 listopada, w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i 100-lecia zawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a USA, w sali koncertowej Centrum Edukacyjno-Muzealnego odbyło się niecodzienne spotkanie:

„Jak nas widzą inni? Rozmowa o Polsce i Polakach", podczas którego młodzież wareckich szkół mogła porozmawiać z amerykańskimi żołnierzami: kpt. Johnatanem Harringtonem i Chrisem Dowlingiem.

Kapitan Johnatan Harrington pochodzi z Bostonu, tam też uczęszczał do szkoły średniej. Ukończył Bentley University w Waltham, w stanie Massachusetts na kierunku ekonomia i finanse. Obecnie pracuje w Centrum Szkolenia Wojskowego dla Operacji Zagranicznych (MTCFO) w Kielcach, w zespole ds. cywilnych, Batalion Spraw Obywatelskich Armii Stanów Zjednoczonych. Jego zespół

koncentruje się na rozwijaniu relacji z podmiotami zarządzania kryzysowego na szczeblu krajowym, wojewódzkim i gminnym.
Towarzyszył mu Chris Dowling. Chris ukończył szkołę w Rhode Island, mieszka w Grand Rapids w stanie Michigan.

Amerykańscy żołnierze swoją wizytę w Warce rozpoczęli od poznania miejsca, czyli Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego. W towarzystwie dyrektor muzeum Iwony Stefaniak zwiedzili pałac Pułaskich, zapoznali się z biografią Kazimierza Pułaskiego, historią Warki i zbiorami muzeum. Spotkanie z młodzieżą rozpoczęli od prezentacji na temat 100-lecia polsko-amerykańskich stosunków i polskich dążeń niepodległościowych. W drugiej części spotkania młodzież mogła zadawać pytania i porozmawiać o tym, jak jesteśmy postrzegani przez ludzi innych narodów.

Goście opowiadali, jakie były ich pierwsze kontakty z Polakami i Polską, czy słyszeli wcześniej o patronie wareckiego muzeum, jak postrzegani są Polacy przez społeczeństwo amerykańskie, co zapamiętali z pierwszych dni pobytu w Polsce; czy coś ich zaskoczyło, rozbawiło; czy podczas wykonywania obowiązków służbowych znajdują czas, żeby poznać Polskę i które miasto zrobiło na nich największe wrażenie. Nie zabrakło także pytania o polską kuchnię i oczywiście pierogi.

Dziękujemy kpt. Johnatanowi Harringtonowi i Chrisowi Dowlingowi za bardzo interesujące spotkanie. Podziękowania kierujemy także do Ambasady USA za pomoc w organizacji wydarzenia, a także młodzieży i wychowawcom z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Piotra Wysockiego, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im K. Pułaskiego, Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Wysockiego oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. 1 PLM „Warszawa” za inicjatywę i uczestnictwo w zajęciach.

Fot. J. Kreczmański