mini GLOWNE 20180603 113033 013 czerwca na wareckim rynku mali bohaterowie spotkali się z bohaterami dużymi. Wśród licznych atrakcji dla dzieci znalazły się stoiska poświęcone osobom związanym i z Warką, i z wielką historią. Byli to: Trojden, Stefan Czarniecki, Kazimierz Pułaski, Piotr Wysocki i Władysław Kononowicz. Pracownicy muzeum reprezentowali swojego patrona.

Obchody Dnia Dziecka były nie tylko okazją do zabawy, ale i poznania bohaterów związanych z miastem. Dlatego też prócz koncertów (III Przegląd Twórczości Szkolnej), pokazów, waty cukrowej i nieodzownych dmuchańców najmłodsi uczestniczyli w bohaterskim wyzwaniu – Zdobywaniu Szlaku Wolności. Każde z historycznych stoisk przygotowało zadanie do wykonania. Uczestnicy gry, aby ją ukończyć, musieli wykonać wszystkie misje – na potwierdzenie czego podbijano im „książeczkę wojskową” oraz zaświadczano o uzyskanym awansie wojskowym. Przy stoisku muzeum sprawdzana była spostrzegawczość. Znalezienie 10 różnic między obrazkami nie było zadaniem łatwym. Za to każdy bystrzak mógł odejść z prezentem.

Specjalną atrakcją stoiska muzealnego był występ sobowtóra Kazimierza Pułaskiego – Damiana Dębskiego. Zaprezentował on pokaz walki na szable. Przeprowadził też warsztaty z niełatwej sztuki fechtunku. Chętnych do sprawdzenia swoich umiejętności nie brakowało.

Bohaterski Dzień Dziecka nie obyłby się gdyby nie zaangażowanie wielu firm, organizacji i instytucji publicznych. Były to: samorząd gminy Warka, CeSiR, Dworek na Długiej, ZUK Warka, Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, MGOPS w Warce, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Warce, kom. Policji w Warce, SPZOZ Warka, Niepodległa: 2018-2018, OSP w Warce, ABC Dziecka, Szkolne Koło Wolontariatu przy Gimnazjum w Warce, stow. Animator, org. Twój Owoc, Szczep 1 Wareckich Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowskich, Fotobudka Bum Cyk Cyk, GRH Warka, Bończa: Made Whith Love, Warecki Szlak Jabłkowy.