W rodzinie siła 21 maja 2019 26W ramach programu W RODZINIE SIŁA w Centrum Edukacyjno-Muzealnym przy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce odbyło się spotkanie „Współczesny nastolatek – wyzwania dla rodzica”.

Główną część spotkana stanowiła debata z udziałem dr Aleksandry Piotrowskiej, psycholog dziecięcej, która wykłada na Uniwersytecie Warszawskim, współautorki książki „Nastolatki pod lupą. Poznaj, by zrozumieć”, i Odety Moro – dziennikarki i prezenterki telewizyjnej, założycielki Fundacji Szczęśliwe Macierzyństwo, autorki poradnika dla rodziców „W co się bawić?”. Rozmowę poprowadził Andrzej Zaręba, dyrektor Gminnej Instytucji Kultury „Dworek na Długiej” w Warce.

Gości powitał Krzysztof Ambroziak, starosta powiatu grójeckiego: „Dziękuję zarządowi i dyrekcji browaru. Życzę, by z dzisiejszego spotkania wynieśli państwo jak najwięcej informacji pozytywnych, sam mam jeszcze małe dzieci, ale podobne problemy przede mną. Widzimy, że browar to nie tylko produkcja piwa, ale i korzystna inicjatywa, podczas której możemy dowiedzieć się, jakie zagrożenia może nieść alkohol”. Chwilę później głos zabrał Zbigniew Sikorski, przewodniczący Rady Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ Solidarność. „Kiedy rok temu przedstawiciele Sekcji Przemysłu Piwowarskiego NSZZ zwrócili się do mnie z propozycją wystartowania z projektem W RODZINIE SIŁA, nie miałem żadnych wątpliwości, żeby go poprzeć. Nasze działania polegały na tym, żeby projekt trafił do jak największego grona odbiorców. Zwróciliśmy się do minister Elżbiety Rafalskiej z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, aby objęła honorowy patronat. Nie mieliśmy żadnych problemów, pani minister podpisała się pod nim obiema rękami. Dziękuję «Tygodnikowi Solidarność» za patronat medialny. Zwróciliśmy się również do Komisji Krajowej Solidarności, promowaliśmy program na Krajowym Zjeździe Delegatów, który odbył się rok temu w Częstochowie. Dzisiaj wychować młodego człowieka nie jest łatwo, dlatego propozycje, które przedstawiamy, są warte wysłuchania. Naszym najważniejszym zadaniem jest to, żeby każdy z nas na swoim odcinku promował te zasady, żebyśmy wychowali dzieci na dobrych ludzi, dobrych Polaków” – zaznaczył Zbigniew Sikorski.
Tuż przed panelistkami usłyszeliśmy kilka słów od Bartłomieja Morzyckiego, dyrektora generalnego Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie. „Cieszę się, że mogę być na tej inauguracji, bo to pierwsze spotkanie w ramach programu W RODZINIE SIŁA, ale mam sygnał z innych lokalizacji, gdzie działają browary, że tego typu spotkania mogą się odbyć. Cieszę się, że jesteśmy w Warce, mieście, które słynie ze znakomitego piwa. Chcę powiedzieć, że to kolejny etap naszego społecznego zaangażowania. My jako związek od kilkunastu lat działamy w dziedzinie społecznej odpowiedzialności biznesu. Działaliśmy przeciwko spożywaniu alkoholu przez kobiety w ciąży, z sukcesami wchodziliśmy w szereg kampanii zniechęcających do prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu. Ten program jest kontynuacją wieloletnich działań przemysłu piwowarskiego. Nasi członkowie robią świetne piwo, ale to piwo ma alkohol, przyjmujemy współodpowiedzialność za edukację i profilaktykę” – mówił Bartłomiej Morzycki. Podziękował również pracownikowi wareckiego browaru, członkowi NSZZ Solidarność i jednocześnie od listopada zeszłego roku Radnemu Powiatu Grójeckiego Cezarowi Kołodziejskiemu za pomoc w zorganizowaniu konferencji w Warce.

Chwilę później rozpoczęła się niezwykle interesująca dyskusja między panelistkami. Odeta Moro zaznaczyła, że ważne jest, by rodzina wspólnie spędzała czas, jak podkreśliła: rodzina nie potrzebuje nic więcej niż siebie nawzajem. Ważne jest, by rodzice byli kreatywni. „Dobrym przykładem są niedziele niehandlowe. Osobiście nie jestem fanką zakupów, nie lubię ich robić, staram się je robić przez internet. Widzę, że dzięki zamkniętym galeriom handlowym ludzie wyszli z domów. Co teraz robić z tym czasem? Jeśli brakuje nam inicjatywy, to warto gdzieś zrobić listę tego, co się chciało robić – pójść na grzyby, pojeździć na rowerze czy zbudować szałas. Czasu tak naprawdę jest dużo, a z tyłu głowy trzeba wiedzieć, że to my dajemy dobry przykład i to go w przyszłości nasze dzieci przekażą dalej”.
Ważna część rozmowy została poświęcona patologii w internecie. „Ta patologia ma bardzo często większą popularność niż inne rzeczy. Jestem tym przerażona” – oceniła Odeta Moro. „Warto, byśmy mieli świadomość, że okres dojrzewania to okres między dzieciństwem a dorosłością, ma się parę lat, by powstał człowiek, który przejmuje odpowiedzialność za swoje życie. To niewiarygodnie trudne i skomplikowane zadanie” – zaznaczyła dr Aleksandra Piotrowska. „Ważne, by w tym wieku zasiać w młodej osobie pasję. Gdy dzieci mają pasję, to mają coś, co trzyma ich w innym świecie. Takie dzieci będą miały bazę i patostreamerzy im nie zaimponują. Te dzieci wiedzą, gdzie jest ta kotwica, że jest nią dom. Dziś coraz częściej pasja może zamienić się w sposób na życie” – podkreśliła Odeta Moro. Panelistki zaznaczyły również, że ważne jest, by rozmawiać z dziećmi, co często nie jest łatwe. „Nie mamy dużej tradycji rozmowy z dziećmi, jeszcze niedawno panowała zasada: dzieci i ryby głosu nie mają. Dzieci miały słuchać i trzaskać obcasami, mówiąc: «Tak jest!». Taki model funkcjonował przez tysiąclecia. Nasze społeczeństwo nie jest najlepsze w sztuce rozmowy” – zakończyła dr Piotrowska. W części dyskusji poświęconej patostreamerom głos zabrał również autor poniższego artykułu, podkreślając, że „Tygodnik Solidarność” problemowi poświęcił jedną z okładek, a naszym sprzymierzeńcem w walce z tym zjawiskiem okazał się Sylwester Wardęga, popularny YouTuber.

„Dziękuję wszystkim za spotkanie. Wysłuchałem prelekcji z uwagą. Co jest najważniejsze? W RODZINIE SIŁA. Solidarność dba o to, by rodzina była silna, by mogła ze sobą spędzać czas w niedziele. Czas wolny dla pracownika musi się znaleźć, dla mnie jako przedstawiciela branży spożywczej jest to ogromnym wyzwaniem” – zakończył Zbigniew Sikorski.

Na zakończenie konferencji głos zabrał jeszcze Burmistrz Warki Dariusz Gizka, który nieco się spóźnił, gdyż, jak powiedział, osobiście musiał pogratulować tym, którzy swoim życiem zaświadczyli, że właśnie w rodzinie jest największa siła czyli kilkunastu parom, które wspólnie ze sobą przeżyły 50 lat i właśnie dziś obchodziły swój jubileusz. Burmistrz podziękował organizatorom konferencji, za wybranie Warki na inaugurację tak istotnego dla naszego społeczeństwa programu.

Program W RODZINIE SIŁA to inicjatywa browarników zrzeszonych w NSZZ Solidarność. Został uruchomiony w 2018 roku z myślą o rodzicach potrzebujących wsparcia w ochronie nastolatków przed przedwczesną inicjacją alkoholową czy dostępem do alkoholu. Organizatorzy, rozumiejąc promowanie zasad odpowiedzialności i umiarkowania jako sprawę zasadniczą, zachęcają dorosłych do dawania dobrego przykładu i odpowiedzialnych zachowań wobec alkoholu. W tym celu stworzyli Dekalog Zasad Odpowiedzialnego Rodzica – zbiór uniwersalnych wskazówek, jak zachować się w różnych sytuacjach życiowych, kiedy obecność alkoholu wydaje się naturalna, związana z naszą kulturą i tradycją

Mateusz Kosiński (Tygodnik Solidarność)


fot. Rafał Donica

Pełna galeria na www.warka24.pl/wrodziniesila2019