DP201600411 października świętowaliśmy Dzień Kazimierza Pułaskiego, w 237. rocznicę śmierci Patrona muzeum, Bohatera dwóch Narodów.

W parku, przed pomnikiem Pułaskiego odbyła się część patriotyczna uroczystości, która zgromadziła licznych gości, delegacje instytucji, organizacji oraz szkół. Aby uczcić pamięć Kazimierza Pułaskiego przybyli m.in.: Robert Mordak – Poseł na Sejm RP, Weronika Piwarska – reprezentująca Marszałka Senatu RP – Stanisława Karczewskiego, Jerzy Roguski i Jagoda Zakrzewska – reprezentujący Ambasadę Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, ppłk. Jacek Klatka – zastępca dowódcy 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego, kmdr ppor. Parys Lenarcik – reprezentujący dowódcę fregaty ORP „Gen. K. Pułaski” z Gdyni, Artur Standowicz – wicewojewoda mazowiecki, Leszek Przybytniak – radny Sejmiku województwa mazowieckiego, Sylwia Pietrasiewicz – sekretarz powiatu grójeckiego reprezentująca starostę grójeckiego Marka Ścisłowskiego, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Teresa Bednarska, radni powiatowi: Wiesław Czerwiński, Krzysztof Kaźmierczak, Andrzej Zaręba; Dariusz Gizka – burmistrz Warki, Aldona Rzeźnik – przewodnicząca Rady Miejskiej w Warce, radni miejscy, prof. Wojciech Żurowski z Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu, Leszek Kałuża – dyrektor Browaru Warka, delegacje urzędów, instytucji, organizacji oraz dzieci i młodzież szkolna.

DP2016031W asyście licznych pocztów sztandarowych, Orkiestry Wojskowej z Dęblina oraz Kompanii Honorowej 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego z Ogrodzienic, oddaliśmy hołd generałowi Kazimierzowi Pułaskiemu. Zabrzmiały hymny Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej oraz Rzeczypospolitej Polskiej. Gości i wszystkich zebranych powitała Iwona Stefaniak - dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, która przypomniała również kim był człowiek, który patronuje tak wielu instytucjom, organizacjom przybyłym tego dnia do wareckiego muzeum. Przemówienie okolicznościowe wygłosił również Burmistrz Warki Dariusz Gizka, który podkreślił rolę Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w krzewieniu lokalnego patriotyzmu oraz rozwoju turystyki w Warce.

DP2016066Wojsko oddało cześć generałowi Pułaskiemu poprzez Apel pamięci i salwę honorową. Po odegraniu hasła Wojska Polskiego, licznie zgromadzone delegacje złożyły wieńce i wiązanki pod pomnikiem Kazimierza Pułaskiego. Pomimo słotnej pogody, wszyscy chętnie wysłuchali wiązanki utworów polskich i amerykańskich, którą odegrała Orkiestra Wojskowa oraz obejrzeli defiladę wojska.

Część artystyczna Dnia Kazimierza Pułaskiego odbyła się w Centrum Edukacyjno-Muzealnym. W tym roku przypomnieliśmy postać Wielkiego Polaka, męża stanu i pianisty – Ignacego Jana Paderewskiego, z okazji 75. rocznicy jego śmierci.

DP2016071Zostały zaprezentowane dwie wystawy: „Ignacy Jan Paderewski (1860-1941) – Polak, Europejczyk, Mąż stanu i Artysta” - przygotowana przez Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz „Serce Paderewskiego” - opracowana przez Fundację Ave Arte. Wystawiliśmy również oryginalne pamiątki ze zbiorów Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego związane z Paderewskim. Na zakończenie uroczystości odbyła się projekcja filmu „Paderewski człowiek czynu, sukcesu i sławy” w reżyserii Wiesława Dąbrowskiego.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim Gościom za obecność i pamięć. Dziękujemy Partnerom i Sponsorom, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznego Dnia Kazimierza Pułaskiego: Browarowi WARKA, Piekarni KAZANA Alicji i Józefa Kazana z Warki, Zajazdowi na Winiarach, Centrum Sportu i Rekreacji w Warce oraz miejskiej instytucji kultury Dworek na Długiej.

Info. muzeum