mini 174511Mija niemal rok, odkąd były polski dyplomata został wybrany na prezesa i dyrektora wykonawczego jednej z najprężniej działających instytucji polonijnych w USA.

Jeszcze przed objęciem tego zaszczytnego stanowiska Marek Skulimowski znany był z zaangażowania we wspieranie szeroko pojmowanych działań polonijnych, ze szczególnym uwzględnieniem pomocy finansowej dla dzieci w potrzebie i polskich szkół w Nowym Jorku, a także odzyskiwania polskich dzieł sztuki zrabowanych i wywiezionych do USA podczas II wojny światowej.

Podczas spotkania w muzeum, które miało miejsce 17 października, opowiadał o działalności Fundacji oraz jej flagowym programie wspierania studentów i naukowców, także z Polski. Jak zapewniał Skulimowski rokrocznie fundacja przeznacza przeszło 1 mln dolarów na stypendia dla polskich i amerykańskich studentów oraz wymianę naukową miedzy przedstawicielami tych krajów. Wśród stypendystów fundacji są m.in. Leszek Balcerowicz, Norman Davies, Edward Rowny, Magdalena Abakanowicz, Karol Estreicher, Andrew Nagorski czy Wiktor Osiatyński.

Warto dodać, że w roku 2017 mija 200 lat od śmierci Tadeusza Kościuszki. Wizyta w wareckim muzeum wpisuje się w cykl wykładów i projekcji filmowych, które prowadzi fundacja na cześć Tadeusza Kościuszki, ale także innych wielkich Polaków, jak chociażby Piłsudski, Maczek, Pułaski, Karski, Anders.

fot. Maciej Kordas