DP2019 www2Starosta Grójecki Krzysztof Ambroziak i Iwona Stefaniak dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce zapraszają na obchody Dnia Kazimierza Pułaskiego 2019 , w 240 rocznicę śmierci Bohatera dwóch Narodów - 11 października 2019 r.

O godz. 12.00 w kościele p.w. Matki Bożej Szkaplerznej odbędzie się msza św. w 240. rocznicę śmierci Kazimierza Pułaskiego, z udziałem Pocztów Sztandarowych (zbiórka Pocztów Sztandarowych o godz. 11.45).

O godz. 13.00 rozpocznie się oficjalna uroczystość przed pomnikiem Kazimierza Pułaskiego w parku przy Muzeum, którą uświetni Orkiestra Wojskowa z Siedlec, a Wojskową Asystę Honorową zapewni 1. Grójecki Ośrodek Radioelektroniczny z Ogrodzienic k. Grójca. Tego dnia odbędzie się również ślubowanie uczniów klas I Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Delegacje instytucji i organizacji złożą wiązanki kwiatów pod pomnikiem Pułaskiego.

Ok. godz. 13.40 w Centrum Edukacyjno-Muzealnym rozpocznie się wernisaż wystawy „Pamięć. Tożsamość. Dziedzictwo. Pomniki Kazimierza Pułaskiego w Polsce i USA”/ Memory. Identity. Heritage. Monuments depicting Casimir Pulaski in Poland and the United States of America/.

Już dziś serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w uroczystości, a także do zwiedzania nowej, niezwykle interesującej wystawy czasowej, ukazującej wiele miejsc pamięci Kazimierza Pułaskiego w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Wystawa „Pamięć. Tożsamość. Dziedzictwo” to przypomnienie ponad 100 miejsc na terenie USA, w których są miejsca pamięci poświęcone Patronowi wareckiego Muzeum: pomniki konne, całopostaciowe statuy, popiersia, stale, tablice. Zostały wystawione na cześć generała Pułaskiego, który poległ w wojnie o niepodległość Ameryki. To także 10 pomników w Polsce. Wystawa będzie nie tylko hołdem oddanym Kazimierzowi Pułaskiemu w 240. rocznicę śmierci, ale również wydarzeniem, które ukaże trwającą po dziś dzień legendę najdzielniejszego konfederata i ojca kawalerii amerykańskiej. Unaoczni pamięć Polaków, walkę o zaznaczenie własnej tożsamości w USA i polskie dziedzictwo, które stanowią wystawiane od II poł. XIX w. po wiek XXI - pomniki. Ekspozycja jest finansowana z dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Potrwa do lutego 2020. Już dziś serdecznie zapraszamy.

Patronat Honorowy nad obchodami 240. rocznicy śmierci Kazimierza Pułaskiego objęli: Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski i Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Prof. dr hab. Piotr Gliński.

DP2019 logo