skolias 2019 11W piątkowy wieczór 14 czerwca w sali koncertowej Centrum Edukacyjno – Muzealnego odbył się XXII koncert z cyklu ,,Muzzeum Jazz’’.

Gwiazdą na muzealnej scenie był duet polskich artystów greckiego pochodzenia. Znany i ceniony muzyk, autor tekstów, kompozytor Jorgos Skolias wystąpił wraz z synem Antonisem – utalentowanym perkusistą.

Koncert był prawdziwą ucztą dla wytrawnych wielbicieli muzyki. Ojciec i syn zabrali publiczność w subiektywną muzyczną podróż po Grecji. Warstwę tekstową w dużej części stanowiły wiersze Konstandinosa Kawafisa, jednego z najwybitniejszych greckich poetów przełomu XIX/XX w.

Koncepcyjna płyta pt. „Kolos”, z której pochodziły wykonywane utwory, to swoisty dialog pokoleń tworzący jedną spójną artystyczną całość. Dla starszego muzyka materiał zawarty na płycie jest wyrazem nostalgii, ukłonem dla przeszłości i swoistym hołdem dla „utraconego” i „niepoznanego” kraju przodków. Dla młodszego, to inspiracje, odkrywanie korzeni i odnajdywanie tożsamości. Na uwagę zasługiwały specyficzne środki przekazu. Mieliśmy do czynienia z klasyczną warstwą melodii i słów, ale również z mnogością improwizacji, wydawanych przez Jorgosa Skoliasa dźwięków, zaskakujących przejść. Perkusja nie była tylko elementem rytmicznym, lecz równorzędnym z popisami wokalnymi, narzędziem malującym muzyczne obrazy i nastrój.

To właśnie wyjątkowy nastrój, w który zabrali nas twórcy decydował o tym, że w sali koncertowej wareckiego Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego zagościła tego wieczoru magia. Wystarczyło zmrużyć oczy, aby w dźwiękach płynących ze sceny odbyć emocjonalną podróż do Grecji, Grecji opowiedzianej przez artystów dwu pokoleń. Był to wyjątkowy koncert. Dziękujemy!


fot. Rafał Donica

Galeria zdjęć znajduje się na stronie internetowej pod adresem::
http://muzeumpulaski.pl/aktualnosci/596-jorgos-skolias-antonis-skolias-kolos#sigProId67adfb0280