Minii 101029029 lutego 1768 r. zawiązano akt konfederacji barskiej, a patron wareckiego muzeum – Kazimierz Pułaski – wkroczył na karty wielkiej historii. O tym, w jaki sposób przetrwała pamięć o najsłynniejszym konfederacie, w 250. rocznicę zrywu, przypomnieli Karol Kucharski i Maciej Kordas.

Pracownicy muzeum zaprezentowali swoje referaty 28 lutego na uroczystej sesji rady powiatu ostrołęckiego, jaka odbyła się w Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Warto przypomnieć, że z początkiem sierpnia 1769 r. Kazimierz Pułaski właśnie w Ostrołęce został wybrany na marszałka łomżyńskiego konfederacji.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęła msza św. w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Nabożeństwo poprowadził o. Grzegorz A. Malec. Opowiedział on o gorzkiej historii utraty niepodległości przez I Rzeczpospolitą. Przypomniał, że w marcu 1769 r. lokalna szlachta, z Szymonem Suskim na czele, przystąpiła do konfederatów, a w sierpniu tego roku Kazimierz Pułaski został okrzyknięty marszałkiem łomżyńskim zrywu. Podkreślił, że Pułaski miał złożyć swoją przysięgę i leżeć krzyżem właśnie w ostrołęckim kościele Nawiedzenia NMP.

Następnie, już w budynku Muzeum Kultury Kurpiowskiej, miała miejsce uroczysta sesja rady powiatu. Rozpoczęła się od prelekcji. Starosta dr Stanisław Kubeł wprowadził zebranych w tematykę zrywu oraz podkreślił udział Kurpiów w konfederacji.

Następnie głos zabrał dr Maciej Kordas. Zestawił on idealistyczne przedstawienie triumfu Kazimierza Pułaskiego pod Jasną Górą pędzla Juliusza Kossaka z ustaleniami historyków. Zasygnalizował, że o randze wydarzeń dziejowych decyduje nie tylko to, co miało miejsce, ale też to, w jaki sposób fakty te przedstawiano, np. w sztuce.
Jego kolega z pracy – Karol Kucharski – kontynuował temat pamięci. Opisał historię pomników Pułaskiego – historię, która wbrew pozorom była równie burzliwa jak życie barskiego bohatera i dzieje Polski. Zasygnalizował też, że postać patrona wareckiego muzeum zyskiwała na popularności z czasem.

Na zakończenie głos zabrał Witold Kuczyński – prezes Towarzystwa Kurpiowskiego „Strzelec”, który skupił się na problemach ekonomicznych konfederacji. Jak zauważył, okoliczna szlachta zebrała na rzecz konfederacji zawrotna sumę 140 tys. złotych.
Zwieńczeniem tej części rady był drugi już tego dnia występ uczniów ostrołęckiej szkoły muzycznej. Zebrani mieli okazję usłyszeć chór, a także utwory na akordeon oraz fortepian i obój. Po krótkiej przerwie radni wrócili do spraw samorządowych, a pracownicy muzeum mieli przyjemność zwiedzić interesującą ekspozycję gospodarzy.

Warto odnotować, że wystawa mobilna naszego muzeum o życiu Kazimierza Pułaskiego znalazła się w Ostrołęce i będzie można ją zobaczyć do 9 marca.

Fot. Muzeum Kultury Kurpiowskiej i Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego

Galeria zdjęć znajduje się na stronie internetowej pod adresem::
http://muzeumpulaski.pl/aktualnosci/450-wyklady-w-rocznice-konfederacji#sigProId2303994f18