prezydent pitynskiW Dniu Niepodległości 11 XI, Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył wielu zasłużonych Polaków. Najwyższe odznaczenie państwowe Order Orła Białego otrzymał m.in. prof. Andrzej Pityński, artysta rzeźbiarz, którego prace prezentowaliśmy do niedawna w Muzeum im. K. Pułaskiego.

Podczas wręczania orderu Prezydent podkreślił, że artysta przez lata swojej pracy poza granicami kraju, stał się symbolem polskiej emigracji, nieustannego dążenia do niepodległej i suwerennej Polski.

Składamy serdeczne gratulacje Mistrzowi Pityńskiemu. Jego wytrwała praca artystyczna na rzecz szerzenia wiedzy o Polsce i polskiej historii została zauważona. Andrzej Pityński jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów w Stanach Zjednoczonych, zaliczanym do światowej czołówki rzeźbiarzy, cenionym wykładowcą w Johnson Atelier – Technical Institute of Sculpture w Mercerville w New Jersey. W USA został zauważony przez wielu wybitnych twórców. Należy do elitarnego National Sculptor Society (NSS). Za swoją pracę otrzymał w przeszłości wiele nagród i wyróżnień.

Choć wystawa prac Mistrza Pityńskiego w Warce pokazywała jedynie niewielki fragment jego dorobku - przybliżała społeczeństwu niezwykłą osobowość artystyczną rzeźbiarza, stanowiła również podziękowanie za Jego trud i nieustającą pamięć o Polsce. Dziś czujemy się dumni, że mogliśmy wystawić rzeźby Andrzeja Pityńskiego w Warce. Dziękujemy i gratulujemy!

Dyrektor i Zespół Muzeum im. K. Pułaskiego

Fot. za: https://twitter.com/prezydentpl/