dutkiewicztrio2017001W piątkowy wieczór 18 sierpnia po raz XX w muzeum zabrzmiał jazz. Wystąpił Artur Dutkiewcz Trio w składzie: Artur Dutkiewicz (fortepian), Michał Barański (kontrabas), Grzegorz Grzyb (perkusja).

Artyści zabrali publiczność w muzyczną podróż w głąb siebie. Zaprezentowali utwory z ostatniej płyty „Traveller”, a także starsze kompozycje. Znalazły się wśród nich autorskie aranżacje oraz interesujące interpretacje cudzych numerów. Publiczność szczególnie dobrze przyjęła wykonanie „Czy mnie jeszcze pamiętasz” Czesława Niemena.

Jak na „jazzmanów na walizkach” przystało, nie zabrakło motywów muzyki indyjskiej, afrykańskiej, bałkańskiej, a także ludowych oberków i mazurków. Artyści zachowali spójność – mimo różnorodnych inspiracji. Cieszyli się ze wspólnego grania. Cieszyli też publiczność, której na długo zapadnie w pamięci wirtuozeria Artura Dutkiewicza oraz towarzyszącej mu sekcji rytmicznej. W grze kontrabasisty Michała Barańskiego słychać było lata ćwiczeń oraz talent wyniesiony z rodzinnego, muzykującego domu. Z kolei perkusista Grzegorz Grzyb zaskoczył wszystkich finałowym solo. Najpierw, z pomocą werbla, imitował dźwięk deszczu, a następnie burzy.

Grupa Artur Dutkiewicz Trio z pewnością przejdzie do historii jazzu. Nie mamy co do tego żadnych wątpliwości.

Warto dodać, że po koncercie artyści zwiedzili muzeum. To nie pierwsza wizyta Artura Dutkiewicza w tym miejscu. Wykonawca występował na koncertach Muzzeum Jazz już kilkukrotnie.

Partnerem spotkania była firma Warwin SA.