20587 bW sobotę 29 lipca, na terenie Wojskowych Zakładów Lotniczych w Bydgoszczy obyła się podniosła uroczystość. Przedstawiciele MON odebrali nowy samolot Gulfstream G550 do przewozu najważniejszych osób w Państwie.

Zgodnie z przeprowadzonym konkursem internetowym otrzymał on imię „Generał Kazimierz Pułaski”. W uroczystości wziął udział wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki oraz wielu gości. Obecna była również dyrektor naszego muzeum.

Matką chrzestną samolotu została porucznik Magdalena Kozak, która zdejmując symboliczną biało-czerwoną szarfę wypowiedziała: „Nadaję ci imię Generał Kazimierz Pułaski”. Pani porucznik jest lekarzem specjalizującym się w medycynie ratunkowej, uczestniczką misji wojskowych w Afganistanie oraz pisarką.

Samolot „Generał Kazimierz Pułaski” o numerze 002 przyleciał do Polski z USA, gdzie Rząd polski zamówił nowe samoloty. Gulfstream G550 to dwusilnikowy samolot dyspozycyjny, jego masa startowa wynosi 41 ton, a zasięg maksymalny 12,5 tysiąca kilometrów. Warto wspomnieć, że firma amerykańska Gulfstream, należąca do koncernu General Dynamics ma swoją siedzibę i fabrykę w Savannah w Stanie Georgia, gdzie zginął Kazimierz Pułaski. To zapewne zdecydowało, że społeczność internetowa wybrała tego bohatera polsko-amerykańskiego na patrona statku powietrznego dla najważniejszych osób w państwie.

Niech nowy samolot dobrze służy Rzeczypospolitej i rozsławia imię Kazimierza Pułaskiego.

fot. za www.e-krajna.pl