37

W sobotnie popołudnie 1 lipca odbyły się oficjalne obchody 50-lecia Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce – instytucji kultury powiatu grójeckiego.

Uroczystość rozpoczęła Msza św. w kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Warce, gdzie modlono się m.in. za nieżyjących dyrektorów i pracowników muzeum oraz dziękowano za 50 lat instytucji. Następnie oficjalne obchody jubileuszu 50-lecia miały miejsce w Centrum Edukacyjno-Muzealnym przy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego.

Uroczystość zgromadziła wielu gości, w tym przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, partnerów, sponsorów i przyjaciół muzeum, również gości z USA. Obecni byli m.in.: Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak, Sekretarz Stanu Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski, przedstawiciel Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Adam Pietrucha z Wydziału Polityki Pamięci, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego i Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Terenów Wiejskich Leszek Przybytniak, który reprezentował Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, Starosta grójecki Marek Ścisłowski, Burmistrz Warki Dariusza Gizka, konserwator zabytków, kierownik Delegatury Wojewódzkiego Urząd Ochrony Zabytków w Radomiu – Marek Figiel, przedstawiciele Rady Muzeum na czele z przewodniczącą dr Anna Rudek- Śmiechowską, ks. Dziekan Stanisław Dobkowski, ks. Grzegorz Krysztofik i ks. Stanisław Drąg, kierownik ds. korporacyjnych Grupy Żywiec Magdalena Brzezińska oraz wielu dyrektorów instytucji i przedstawicieli organizacji współpracujących z muzeum.
Wśród gości z USA byli: Joan Wilson i Mel Gordon (Savannah General Pulaski Society) z Savannah z Georgii, Jack Pinkowski - Prezes Fundacji Polacy w Ameryce z Florydy, Peter Obst (Amerykańska Rada Kultury Polskiej, Fundacja Polacy z Ameryce) z Filadelfii, dr Regina Gorzkowska-Rossi z Filadelfii. Do Warki przybył również Mistrz Andrzej Pityński, polsko-amerykański rzeźbiarz, którego wystawę otwarto z okazji jubileuszu muzeum.

Po oficjalnym powitaniu gości przez dyrektor muzeum Iwonę Stefaniak, Sekretarz Stanu Adam Kwiatkowski odczytał list gratulacyjny Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Następnie dyrektor muzeum przypomniała pokrótce historię muzeum, po czym odbył się pokaz prezentacji multimedialnej przypominającej 50 lat instytucji. Jubileusz był okazją do podziękowań dla organów prowadzących muzeum, partnerów i sponsorów za wieloletnią współpracę. Dlatego muzeum wręczyło pamiątkowe statuetki: Marszałkowi Senatu RP, Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałkowi Województwa Mazowieckiego, Staroście Grójeckiemu, Burmistrzowi Warki oraz dwom sponsorom: Browarowi Warka – Grupa Żywiec SA oraz Państwu Monice i Włodzimierzowi Przybylskim z Warki. Pamiątkowe dyplomy i podziękowania otrzymali partnerzy muzeum, którzy przez wiele lat współpracowali z muzeum i wspierali jego działania. Mistrz Andrzej Pityński otrzymał od muzeum Medal Kazimierza Pułaskiego za kultywowanie pamięci o polskiej historii w świecie i 50 lat pracy twórczej.

Szczególnym momentem uroczystości były odznaczenia dla pracowników muzeum. Na wniosek dyrektor muzeum Iwony Stefaniak, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał zasłużonym i najdłużej pracującym pracownikom muzeum odznaki honorowe Zasłużony dla Kultury Polskiej: Ewa Bajoryńska, Witold Wiśniewski, Sławomir Szewczyk i Janusz Kreczmański. Wszyscy pracownicy muzeum otrzymali od dyrektora specjalne listy gratulacyjne z okazji 50-lecia.

W części artystycznej obchodów odbył się wernisaż wystawy rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego z USA pt. MISTRZ PITYNSKI, który zgromadził wielu przyjaciół i miłośników twórczości jednego z najbardziej znanych polskich rzeźbiarzy współczesnych. Nie jest przypadkiem, że z okazji jubileuszu 50- lecia muzeum zaprezentowano jego wystawę w Warce. Mistrz obchodzi w tym roku 50-lecia pracy twórczej. Jego wystawa wpisuje się w wieloletni cykl ekspozycji, które muzeum organizuje od wielu lat, prezentując artystów polskiego pochodzenia tworzących w USA. Kurator wystawy Iwona Stefaniak podziękowała Mistrzowi Pityńskiemu i twórcom wystawy oraz wszystkim, którzy wypożyczyli dzieła: Muzeum Andrzeja Pityńskiego w Ulanowie, Muzeum Wojska Polskiego oraz osobom prywatnym. Mistrz opowiedział o swojej twórczości i dziękował za przyjęcie w Warce. Na koniec nie zabrakło wielkiego tortu jubileuszowego. To były obchody na miarę złotego jubileuszu.

Dyrekcja i pracownicy muzeum składają serdeczne podziękowania wszystkim gościom za obecność, Patronom honorowym i Sponsorom.

fot. Rafał Donica

Patronat Honorowy:
Marszałek Senatu RP - Stanisław Karczewski
I Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Prof. dr. hab. Piotr Gliński
Minister Spraw Zagranicznych - Witold Waszczykowski
Marszałek Województwa Mazowieckiego – Adam Struzik
Starosta Grójecki – Marek Ścisłowski
Burmistrz Warki – Dariusz Gizka

Sponsorzy uroczystości jubileuszowej:
Grupa Żywiec SA - Browar Warka
KiFATO
Jarosław i Angelika Nowociel – Hurtownia Art. Spożywczych w Grzegorzewicach
Jan Pomian – Stacje Paliw JAN POM
Prima 2000 sp. z o.o
Włodzimierz Przybylski – DELTIMA Sp. z o.o.